med t

Včelí zázrak zvaný propolis. Jak si vyrobit vlastní tinkturu

7.7.2019
4 955 Zobrazení

Tinktura propolis – včelí tmel neboli propolis je lepkavou látkou mající příjemnou vůni, kterou vyrábí včely. Název je odvozen od dvou řeckých slov – pro = před a polis = město. V doslovném překladu tedy propolis znamená předměstí, tj. místo, které brání nepovolaným ke vstupu. Včely ho používají na utěsnění skulin v úlech.

Propolis dokonale působí coby ochrana celého úlu před různými zdroji nákazy. Je to na obdobné bázi, jako když se použije dezinfekční prostředek k domácímu úklidu, kdy se tak zničí veškeré bakterie a vytvoří se ochranná vrstva, na které po jistou dobu žádná další nemá šanci přežít. Propolis se šetrně odebírá od pilných včel a dochází k praktickému zužitkování.

Propolis bývá nazýván jako všelék, neboť má znamenité antibakteriální, antiseptické, antibiotické, protivirové a regenerační účinky. Velmi pozitivně posiluje imunitní systém.

Účinné využití

Neexistuje snad poranění či onemocnění, u kterého by nedokázal své význačné pozitivní účinky a vlastnosti. Propolis je znám jako efektivní dezinfekce a zároveň zpomaluje růst většiny virů, bakterií, plísní i kvasinek. Použití propolisu působí nejen v rámci léčení, ale je i dobrou prevencí v případě onemocnění.

Předností je, že propolis se velmi dobře kombinuje s antibiotiky, kdy dokonce zvyšuje jejich účinnost a naopak snižuje jejich vedlejší účinky. Vůči propolisu nebyl doposud zaznamenán rezistentní žádný bakteriální kmen. Je tak biologicky neškodný a v regulérním dávkování je takřka netoxický bez jakéhokoliv vedlejšího účinku. Používán může být i dlouhodobě. Nicméně v případě závažného onemocnění je vhodné dávkování a aplikaci konzultovat s ošetřujícím lékařem.

med - Včelí zázrak zvaný propolis. Jak si vyrobit vlastní tinkturu

Zdroj foto: wikipedia.org

Blahodárné – léčivé účinky

Propolis je osvědčeným pomocníkem při bolestech hlavy, uší, při migréně, nachlazení, chřipce a různým druhům virového onemocnění. Pomůže při zápalu plic, hnisavé angíně, zánětu horních cest dýchacích. Je vhodnou volbou i při problému s poruchou krevního oběhu, při infekci močových cest. Urychluje hojení ran, pokožky, ekzémů, vyrážky, plísně, oparu, aftu apod.

Velmi ocenitelná pomoc při bolesti a zánětu kloubů, působí jako eliminace proleženin. Tlumí negativní účinky při ozařování, urychluje hojení operačních ran apod.

Jaké jsou možnosti užívání?

Zde se nabízí hned několik variant. Jednak lze užívat v podobě mastí, tinktury, spreje apod. Produkty jsou běžně k dostání v lékárně. Pozor! Propolisová tinktura se doporučuje užívat po dobu tří týdnů a pak učinit týden pauzu. Tinkturu si dokonce můžete vyrobit doma, stejně tak i mast.

Vyrobte si tinkturu i vlastní propolisovou mast

  1. Tinktura – 1 díl propolisu rozmíchejte ve 2 dílech 96% ethanolu (je možné použít i méně procentní čistý bílý alkohol, tj. vodku). V nádobě s uzávěrem při pokojové teplotě, za občasného míchání, je nutné vše luhovat několik dní. Zde platí, že čím déle, tím lépe, tak klidně i několik týdnů. Veškeré nečistoty z tekutiny se přecedí přes čistou gázu nebo plátno. Hotovou tinkturu lze využít takto v čistém provedení nebo ji můžete ředit vodou.
  2. Mast – propolisovou tinkturu smícháte se sádlem (vepřovým) a opatrně zahřejete na teplotu 50 stupňů Celsia. Mícháte do odpaření etylalkoholu. Pokud si to chcete usnadnit, je možné zakoupit základ masti v lékárně, tj. čistou. A do ní zamíchat tinkturu.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář