Tento krasavec z jižní Afriky dává s radostí na odiv své modré a bílé květy na vysokém stonku. I když si lidé díky tvaru listů často myslí, že jde o cibulovinu. Ve skutečnosti celá půvabná kompozice vyrůstá ze zbytnělých kořenů.
V okrasných zahradách se kalokvět (Agapantus) poprvé objevil někdy v první polovině 17. století. Období své vrcholné popularity si však odbyl již dávno, a dnes jde spíše o zapomenutou rostlinu. Což je opravdu škoda.
V zahradnictví zapátrejte mezi jarními cibulovinami
Pokud vás půvabné trubkovité květy na vysokém stonku připomínající okrasný česnek zaujaly, zapátrejte v zahradnictví. Používejte spíše latinský název Agapanthus, kalokvět znají spíše starší generace. Úspěšní budete pravděpodobně v oddělení cibulovin a jarních rostlin. Využít můžete také různých výstav a veletrhů, kde můžete narazit i na zajímavé kultivary, třeba miniaturní odrůdy s jasně růžovými květy.
Miluje sluníčko a rozumné zasazení
Na své zahradě vyberte slunné místo s kypřejší půdou. Klidně může jít o úzký záhon vedle příjezdové cesty – kalokvět není v tomto ohledu náročný. Pozor si musíte dát jen při jeho sázení. Pamatujte na patřičnou vzdálenost – alespoň 30-45 centimetrů, a také na správnou hloubku. Hlídejte si přechod mezi kořenovou a listovou částí – v ideálním případě by měly být zakoupené kořeny již mírně napučené. Tato část musí zůstat nepatrně nad zemí – srdíčko se tedy nepřikrývá jako u mnohých jiných hlíznatých rostlin.
Hnojení květům prospívá
Ven kalokvět sázíme teprve ve chvíli, kdy již nehrozí nebezpečí jarních mrazíků. Postarat se také musíte o pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření! Hrozí houbové choroby a celkové oslabení rostlin. Dvakrát do měsíce je vhodné do zálivky přidávat hnojivo. Výživu ukončíme zároveň s vegetační sezónou. Kalokvěty kvetou od července do srpna, poté se pomalu stahují.
Jakmile kalokvět odkvete a venku budou hrozit teploty nižší než 10°C, je třeba odstranit zbytky listů a kořeny uložit na suchém a tmavém místě mezi 10-15°C. Takto zazimované rostliny se jara dočkají zaručeně v té nejlepší formě.
Garáž nebo sklep postačí
Je-li to možné, uložte je například za sklo garáže nebo sklepa. Hodit se může i zimní zahrada. Když na jaře teploty vyrostou nad požadovaných 10°C, můžete kořeny opět zasadit do hlíny nebo do květináče.
Při této příležitosti můžete rostliny také rozmnožit, a to jednoduše dělením kořenových trsů. Nemusíte se bát, vyrostou i z malých částí. Čím menší trsy však připravíte, tím méně květů se dočkáte. Pěstujte-li tyhle zvláštní jihoafričany v květináči, přesazujte je až ve chvíli, kdy kořeny začnou prorůstat skrz odtokové otvory. Nejlépe totiž kvetou ve stísněných podmínkách, podobně jako třeba pokojové klívie.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz