Zalévání sice není žádná věda, ale v současném suchém a teplém počasí se přece jen vyplatí zopakovat si pár základních pravidel.
Čas zalévání
Zvláště v horkých dnech se snažíme zalévat buď pozdě večer – po 20. hodině, anebo naopak velmi brzy ráno – mezi 5. a 7. hodinou. Obojí má své výhody i nevýhody, ale řiďte se také tím, zda jste spíš sova, nebo ranní ptáče. Výhodou večerního zalévání je zejména to, že vlhkost v půdě déle vydrží přes noc, protože je nižší teplota. Výhodou ranního zalévání je pak zase to, že pokud zaléváte studenou vodou ze studně, rostliny netrpí velkými výkyvy teplot.
Jak často zalévat
Ve velmi horkých dnech, kdy vůbec neprší, budete muset zalévat každý den, aby zelenina, ovocné stromy a keře či okrasné rostliny neuvadly. Jinak se vyplatí zalévat spíše jednou za 3 dny a důkladně, než každý den a málo.
Konev, hadice, nebo rozprašovač
Malou zahrádku zvládnete bez problémů zalít konví. Navíc tak dostanete vodu jen ke kořínkům, což je dobrou prevencí proti plísním. Na velkou zahradu už si musíte pořídit hadici nebo celý závlahový systém. Při zalévání hadicí dbejte na to, abyste proud ledové vody nepustili přímo na rostliny. Mnohem lepší je usměrnit proud vody mírně vzhůru – dopadá pak na rostliny přirozeně jako déšť a navíc se i trochu oteplí působením vzduchu. Rozprašovač se hodí např. na velké travní plochy.
Dešťová voda, nebo voda ze studně
Téměř pro všechny rostliny je lepší dešťová voda, protože je měkčí a obvykle i teplejší. Rajčata a papriky se vyplatí zalévat odstátou vodou ze studně – bývá tvrdší, a tak obsahuje více vápníku, což je prevence proti hnědým spodkům plodů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz