zelená střecha t

Vyzkoušejte zelenou střechu. Má mnoho výhod

Líbí-li se vám myšlenka zelené střechy a navíc ještě chcete udělat něco pro svůj domeček i pro okolí, pak vám přinášíme pár užitečných informací.

Pro které domy se zelené střechy hodí

Zelené střechy se hodí pro rodinné domy i průmyslové budovy s rovnou střechou nebo se střechou se sklonem do cca 15 °. Nehodí se zejména pro střechy se sklonem nad 30 °, tam už by nám substrát nedržel a konstrukci zelené střechy by se nepodařilo vytvořit.

Jaké jsou výhody zelené střechy

Jednoznačnou výhodou pro majitele domu je to, že zelená střecha v zimě nepouští teplo ven a v létě naopak nepouští teplo dovnitř a dům ochlazuje. Navíc přirozeně pohlcuje vlhkost a déšť, který formou páry zase vydává do okolí. Kromě tohoto ekologického rozměru také pohlcuje prachové částice.

Jaké druhy zelených střech existují

Existují v podstatě 2 druhy zelených střech: střechy extenzivní a střechy intenzivní. Extenzivní zelené střechy jsou vysazeny na substrátu mělčím než 10 cm, vytvářejí tzv. travnatý koberec na střeše, vyžadují rostliny odolné suchu a teplotním výkyvům. Intenzivní zelené střechy mají naopak výšku substrátu vyšší než 10 cm a může zde mít rostliny, které koření více do hloubky, např. dokonce i rybízy a angrešty, přičemž takováto střecha může dokonce suplovat zahrádku.

Jak zelenou střechu založit

Za prvé je potřeba zjistit, jaká je konstrukce vaší střechy a jestli unese množství substrátu, které chcete použít. Počítejte s tím, že např. deseticentimetrová vrstva písku na velikosti 1 m2 bude mít váhu 200 kg – a to v suchém stavu, zatímco po dešti se váha ještě zvýší. Jinak je jako membrána, která nepropustí vodu přímo do domu, dostatečná silná zahradní bazénová fólie. Na ní by měla být drenážní vrstva ze štěrku. Potom je třeba celou plochu střechy pokrýt geotextilií, která zabrání prorůstání kořínků dolů a zároveň zabrání protékání substrátu do štěrku a jeho odvádění vodou. Na geotextilii můžeme již dávat vhodný substrát s humusem a začít sázet vhodné rostliny – rozchodníky na extenzivní střechu, trvalky, melouny, dýně a nízkokořenící rybízy či angrešty na intenzivní střechu.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář