huseník půdopk. wikipedia

V srpnu si vysaďte půdopokryvné trvalky

Zalíbily se vám okrasné půdopokryvné trvalky u sousedů nebo na cizí zahradě? Pak máte nejvyšší čas je v srpnu zasadit, aby se dobře zakořenily do zimy a příští rok dělaly stejnou parádu i na vaší zahradě.

Co jsou půdopokryvné trvalky a jak se dělí

Půdopokryvné trvalky jsou všechny rostliny, které se plazí či pnou po půdě, a zakrývají tak zeminu místo např. trávníku. Obvykle je dělíme na půdopokryvné trvalky na slunná stanoviště a půdopokryvné trvalky do stínu a polostínu.

Půdopokryvné trvalky na slunná stanoviště

Tyto rostliny milují slunce, obvykle jim nevadí ani polední úpal, přechodné sucho a chudá půda. Hodí se tedy i na skalky na slunci nebo na prosluněné záhony. Hodí se také místo trávy tam, kde ji vypálí časté přímé slunce, jako je např. v suchém roce 2015 nebo letos. Mezi tyto trvalky patří bedrnička neboli acéna (Aceana), kociánek dvoudomý, různé druhy řebříčků (Achillea), huseník výběžkatý, rožec plstnatý, mechovec drsný, rozchodníky, mateřídouška, úrazník šídlovitý, dobromysl obecná, plamenka šídlolistá, chlupáček červený a další. Chcete-li přilákat do zahrady včely, pak zvolte mateřídoušku, čistec vlnatý, černohlávek Webbův nebo dobromysl.

Půdopokryvné trvalky do stínu a polostínu

Tyto trvalky zasaďte tam, kam nedopadají přímé sluneční paprsky, nejlépe tedy pod stromy či keře. Hodí se zejména tam, kde se nedaří běžnému trávníku. Obvykle také potřebují vlhkou a humózní půdu. Mezi tuto skupinu půdopokryvných trvalek patří zběhovec plazivý, kopytník evropský, čechrava čínská, pomněnkovec velkolistý, konvalinka vonná, dymnivka žlutá, mařinka vonná, vrbina penízková, kokořík mnohokvětý, plicník úzkolistý, lomikámen, rozchodník zkřížený, barvínek menší mochnička kuklíkovitá i trojčetná.

Výhody půdopokryvných rostlin

Všechny tyto rostliny jsou poměrně nenáročné na péči. Rozmnožují se samy, a to pomocí výběžků. Tvoří nádherné koberečky, které jsou okrasné buď svými listy (bedrnička, kopytník), nebo i květy (bílé má např. řebříček, rožec plstnatý, žluté mechovec drsný, oranžové chlupáček červený, tmavomodré pomněnkovec velkolistý).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář