Některé popínavé rostliny žádnou oporu nepotřebují (břečťan, přísavník) a pnou se zcela samostatně po zdech. Jiné se bez opory neobejdou. Jak je ale usměrnit, aby rostly tak, jak potřebujete. Zde je několik tipů.
Kulatá konstrukce neboli treláž
Na popínavé růže, ale i plaménky se hodí kulatá konstrukce, která vám časem vytvoří květinami obrostlou bránu – např. do zahrady, předzahrádky, na trávník. Růže i plaménky je potřeba ze začátku vyvazovat.
Ocelová konstrukce ke zdi
Máte u zdi růži, vinnou révu, ostružinu nebo plamének? Nevadí. Pořiďte si ocelovou konstrukci ve tvaru mříže a na ni vyvazujte výhony. Plamének se bude přichycovat svými úponky, ale možná budete muset občas nějaký výhon mříží prostrčit na druhou stranu.
Sloup
Máte v zahradě jakýkoliv sloup, třeba i od elektrického vedení? Využijte ho a směle k němu vysaďte třeba právě plamének nebo zimolez. Vyvazování bude o něco obtížnější, nejspíš budete muset jednotlivé výhony uchytit za celý sloup, ale výsledný efekt pak stojí za to.
Jiný stromek v zahradě
Popínavé rostliny, které jsou buďto ovíjivými liánami (vistárie, zimolez, fazol), nebo se pnou pomocí úponků (plamének), využijí i dosavadní stromky se štíhlými kmeny. Tímto docílíte dojmu, že stromek podruhé vykvetl.
Závaží na druhé straně zdi
Máte na zahradě nebo kolem zahrady zeď a chcete, aby se popínavá růže pnula přes ni a přepadala na druhou stranu? Pak jakmile výhony růže dosáhnou vrcholu zdi, přivažte opatrně na jejich konec závaží, díky kterému bude růže růst směrem, jaký si přejete.
A čím se dá vyvazovat
K vyvazování existuje široký sortiment různých pomůcek, kromě obyčejného provázku si můžete pořídit vyvazovací bužírky, vyvazovací gumičky či vyvazovací drátky.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz