Ježci jsou na každé zahradě vítanými společníky. Zbavují ji škodlivého hmyzu i obávaných slimáků. Jejich dupání a funění může v noci znít strašidelně, jinou újmu vám však nezpůsobí. Co když však narazíte na ježka v čase, kdy už by dávno měl být zachumlaný ve vrstvě teplého listí u kompostu? Poradíme vám, zda takový ježek potřebuje vaši pomoc a jak se o něj případně postarat.
U nás můžeme najít v zásadě dva druhy ježků: ježka východního a ježka západního. Laik je od sebe obvykle nerozezná a není to ani třeba. Pro oba druhy totiž platí stejná pravidla co do odchytu a přikrmování. A jaká to jsou?
Pomoc potřebují výhradně nemocná nebo podvyživená zvířata
Předem si řekněme, že není výjimečné narazit na bdělé ježky ještě v prosinci. Zatímco ti staří a zkušení se ukládají k zimnímu spánku zpravidla už v říjnu, ježci „letošáci“ vám budou v zahradní kůlně chrastit a funět klidně ještě na Štědrý večer. Neznamená to však nutně, že potřebují pomoc.
Pokud takového ježka uvidíte, všímejte si dvou věcí:
- Zda není zraněný nebo viditelně nemocný. I nudle u nosu může pro ježka znamenat v zimním období výrazné ohrožení.
- Zda není podvyživený – nejsme-li si jistí, ježka zvážíme.
Váhu bereme jako určující faktor a ježka buď odlovíme nebo ne. Nestačí vizuální posouzení, důležitá je přesně změřená hmotnost. Ježka tedy zvažte. Má-li méně než 500 gramů, potřebuje neodkladnou pomoc, zdraví jedinci s 500-700 gramy hmotnosti se zpravidla dají dokrmit přímo na na zahradě, aniž by bylo nutné je stresovat odchytem.
Ježek hodně nemocný nebo podvyživený – co dělat?
Jestliže jste se rozhodli ježka odchytit, připravte si krabici nebo přenosku na hlodavce vystlanou senem. Vezměte si rukavice a dejte pozor. Ježci mívají velmi často blechy, tak abyste si domů kromě roztomilého pichláče nepřinesli i pár nevítaných návštěvníků! Zapomeňte na okamžité odblešení v domácích podmínkách, a místo toho vezměte zvíře k veterináři nebo na záchranou stanici.
Jedině prohlídka ježka odborníkem vám zaručí komplexní posouzení jeho zdravotního stavu. Ježci trpí celou řadou nemocí a parazitárních onemocnění, které laik nemá šanci rozeznat. Opravdu velmi nemocná a podvyživená zvířata, případně kojence, které je ještě třeba dokrmit speciálním mlékem, vám veterinář doporučí ponechat v záchranné stanici, kde se jim dostane té nejlepší péče. Větší ježky můžete se svolením odborníka „vypiplat“ i sami doma.
Náš tip: U zdánlivě osiřelých ježčích mláďat počkejte alespoň tři hodiny, zda se pro ně matka nevrátí. Nebývá to až tak výjimečné.
Jak pečovat o oslabeného ježka?
Jestliže najdete opravdu malé zvíře, s nímž se nemůžete hned vydat k veterináři, nezoufejte. Určitě mu svou péčí neublížíte.
- Nejmenší mláďata – kojenci do 100 gramů – nakrmte je sušeným mlékem pro koťata nebo štěňata, po nakrmení namasírujte bříško v okolí řitního otvoru – ježek se brzy vyprázdní.
- Mláďata mezi 100-150 gramy – použijte sušené mléko pro koťata nebo štěňata smíchané s masovou konzervou. Směs rozmixujte a nakrmte ježka kapátkem. Přijímá-li potravu sám, postačí mu masová konzerva rozmixovaná s trochou fenyklového čaje.
Ježci nad 150 gramů tak přísnou péči už zpravidla nepotřebují. Uvítají misku s vodou nebo ještě lépe napáječku a různě obměňované směsi těchto potravin:
- vařené kuřecí krky
- vařené drůbeží a hovězí maso (rozmixované s vařenou rýží nebo předem namočenými ovesnými vločkami), vepřové nepoužíváme, nedělá ježkům dobře
- kočičí konzervy
- tvaroh
- piškoty
- ovoce
- moučné červy ze zverimexu
- suchary
A kolik jídla si pro ježčí mrňousky připravit? Kojence do 100 gramů krmíme tak dlouho, dokud mají chuť, každé čtyři hodiny. U větších ježků se můžeme řídit následující tabulkou.
Váha 100-150 gramů | denní dávka 60 gramů |
Váha nad 150 gramů | denní dávka 1200 gramů |
To, že ježkovi vaše péče postačí, snadno poznáte podle naměřených váhových posunů. Zdravý ježek by měl každý týden přibrat přibližně 50-70 gramů.
A jak je to s odblešením a odčervením? Poradí vám nejlépe veterinář, nicméně v zásadě lze zpravidla použít tento postup.
Odblešení: batolata do 100 gramů neodblešujeme vůbec!
Odčervení: k dostání u veterináře
Ježka doma ubytujte ve výběhu s alespoň 2m2, omyvatelnou podlahu a 50 cm vysokým plůtkem. Jako domeček mu postačí krabice, ale nepohrdne ani malým dřevěným domečkem třeba ze zverimexu. Postačí mu takový, kam se celý pohodlně vejde, vystlaný slámou. Nejmenší ježčí miminka potřebují stabilní teplotu okolo 19°C, větším postačí 15 °C.
Pokud jste se rozhodli ponechat ježka na zahradě, připravte mu do míst, kam často chodí, misku s vodou a misku s kočičí nebo psí masovou kapsičkou. Právě před zimou je masová strava velmi důležitá, pomůže ježkům získat cenné výživové látky, takže celou zimu prospí bez problémů. Misku doplňujte každý den, dokud bude potrava v ní ubývat. Nezapomeňte ji pravidelně čistit, aby nebyl ježek ohrožen nemocemi! A je-li to třeba, prošlapejte mu k misce třeba cestičku ve sněhu. Jak jsme už napsali v úvodu, ani v prosinci není probuzený ježek nic tak výjimečného.
A nezapomeňte ježkům připravit na zahradě i vhodné místo k přezimování. Nejvíce je potěší velká hromada roští, listí a rostlinných zbytků, do níž si pohodlně zalezou a usnou.
Když ježka dostatečně vykrmíte, zazimujte ho
Jakmile ježek ve vaší domácí péči přibere na požadovaných 500-700 gramů, přemístěte výběh na studené místo s teplotou okolo 5°C (nikdy ne pod nulou), vložte domeček do větší krabice, obalte ho senem a nechte ježka v klidu. Ve výběhu ponechte napáječku s vodou a misku s piškoty. Ježci se někdy budí a mívají hlad. Pokud se však budí často, znovu je zvažte. Radikální úbytek hmotnosti ukazuje na vážné zdravotní problémy, s nimiž si poradí jen veterinář.
Do přírody vypouštíme tahle zvířátka v březnu až dubnu. Ovšem předtím je znovu zvážíme a nemají-li potřebných 500-700 gramů (raději více, než méně) opět je dokrmíme. Takto vypiplaní ježci dostanou ten nejlepší start do další sezony a je dost dobře možné, že vám budou dělat na zahradě společníky po několik dalších let a pomohou vám držet v šachu celou řadu škodlivých živočichů, v čele s hmyzem a slimáky. Jen máte-li na zahradě pouze anglický trávník, vypusťte je někam k lesu nebo na blízké nevyužívané pozemky. Bude se jim tam líbit mnohem víc! A vás bude hřát myšlenka, že jste jim s velkou pravděpodobností zachránili život!
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz