Kdoulovec se vyplatí pořídit si do zahrady už proto, že kvete mezi prvními keři na jaře, spolu se zlatým deštěm. Zatímco zlatý déšť kvete žlutě, kdoulovec může vykvétat červeně, růžově, cihlově či bíle. Protože květy vykvétají spolu s rašícími listy, jsou velmi nápadné.
Odkud pochází
Kdoulovce pocházejí z Asie a z Japonska. Své pojmenování dostaly podle tvaru plodů, které připomínají kdoule.
Jaké odrůdy si můžete vybrat
Mezi kdoulovci existují 4 druhy, které se dají pěstovat i u nás. Jedná se o kdoulovec japonský, kdoulovec čínský, kdoulovec ozdobný a kdoulovec lahvicovitý.
Kdoulovec japonský
Jeden z nejvíce u nás pěstovaných kdoulovců pochází z Japonska, k nám byl dovezen kolem roku 1865. Dorůstá do výšky 1 metru, má trnité větévky, opadavé vejčité listy, červené květy vykvétají v dubnu a květnu. Plodem je nepravidelně kulatá, asi 5 cm velká malvice, která krásně voní. Plody se dají použít jako vůně do skříní a dají se přidávat i do marmelád k jinému ovoci – jsou však kyselé. Tento kdoulovec můžete využít i pro tvorbu bonsají.
Kdoulovec čínský
Dorůstá výšky až 2 metrů, poupata má bílá, květy růžové. Pro svou výšku se hodí jak do živých plotů, tak i jako solitér.
Kdoulovec ozdobný
Dorůstá výšky až 2 metrů, květy mají šarlatově červenou barvu. Pochází z Číny.
Kdoulovec lahvicový
Dorůstá také výšky až 2 metrů (podle druhu kultivaru). Kvete bíle, růžově i červeně. Existuje trpasličí forma s názvem Chojibai, která dorůstá jen 30 cm. Je také vhodná pro tvorbu bonsají.
Jak kdoulovec pěstovat
Kdoulovec potřebuje plné slunce nebo polostín. Daří se mu dobře v nížinách a středních polohách. Půda je nejlepší vápnitá, dobře propustná. Stanoviště by mělo být chráněno před větrem a mrazem. Občas potřebuje prořezání a na zimu je lepší jej zakrýt chvojím. Jeho velkou výhodou je, že netrpí na choroby a škůdce.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz