Pro mnohé z nás je důležité mít kurník se slepicemi, především kvůli šťastným vajíčkům, které chutnají úplně jinak, nežli kupovaná. Kdo ale slepice chová již dlouho, určitě bude souhlasit, že se občas musíme poprat i s nějakým škůdcem, který chce vajíčka nebo slepice ukrást. Pro kunu je kurník zdrojem lehce dostupné potravy, pokud není pořádně zabezpečený. Tím, že je kuna velmi malá, dokáže se protáhnout i malou skulinou a pak už jenom řádí.
Kuna je všežravec, ale pokud má možnost přístupu k masu, tak rozhodně nepohrdne. Ve volné přírodě se tak živí například malými hlodavci. Díky své hbitosti a vyvinuté čelisti s ostrými zuby se ale nemá problém pustit i do větší kořisti, jakou je například slepice. Když se kuna do kurníku dostane, v rychlosti dokáže slepici kousnout do krku, čímž ji zahubí. Ráda si ale pochutná i na vejcích. Kurník tedy pro kunu znamená doslova zlatý důl potravy, a pokud ji nic nezastaví nebo neodpudí, tak se bude vracet do té doby, než v kurníku nic nezůstane. Jak kunu z kurníku odpudit?
Pořádný plot
I když je kuna malá a hbitá, lze jejímu rabování zabránit pořádnou mechanickou zábranou, neboli pořádným plotem. Míní se tím, že v plotu nejsou velké díry a že otvory v pletivu jsou co nejmenší. Vhodné je také mít plot s pletivem zapuštěný do země do betonové základny, aby se kuna do výběhu nepodhrabala. I v samotném dřevěném kurníku je nutné pravidelně kontrolovat, že nejsou žádné díry a průchody. Kuna se dovnitř dokáže i prokousat, pokud je to měkké dřevo. Jakmile kuna zjistí, že ji od snadné potravy dělí jen malý kousek, udělá vše pro to, aby se dovnitř dostala.
Podobné články
Není k dispozici žádný obsah
Slepice na noc zavírejte
Necháváte na noc slepice ve výběhu a nezavíráte je do kurníku? I to může být chyba, díky které se vám začnou slepice ztrácet. Ve výběhu jsou slepice mnohem více zranitelné a nehlídané. Zároveň do výběhu se kuna snadněji dostane nežli do samotného kurníku. Takže radši každý večer zajděte poctivě slepice do kurníku zavřít, chráníte tak i sami sebe, aby vám slepice a vajíčka kuna nezlikvidovala.
Stráž
V ochraně kurníku vám mohou dopomoci i ochránci. Tím se myslí například kohout. Ten v případě ohrožení dokáže sám zakročit nebo minimálně začne hlasitě kokrhat a tím vzbudí i vás. Další možností je pes. Na zahradách často hlídacího psa máme a ten pokud je vycvičený na ochranu pozemku, bude chránit i kurník před nevítanými návštěvníky.
Kupte plašič
Méně náročnou ale zároveň efektivní variantou ochrany je pořízení ultrazvukového plašiče kun, který svými nepříjemnými zvuky kunu odpudí od kurníku. Zvuky vysílané plašičem jsou speciálně uzpůsobené na kuny, aby jim byl odpudivý, ale přitom vy nic neuslyšíte. Plašič také v průběhu času mění výšku tónu, aby si kuna na zvuk nezvykla. Instalace a údržba jsou velmi jednoduché a zvládne to každý. Stačí vložit baterie, dát na správné místo, a už plašíte. Zároveň je to i skvělá prevence před nevítanými hosty.
Kuna v kurníku je velmi zákeřný nepřítel, který vás může stát mnoho peněz a hlavně vaše milované slepice. Prevence je v tomto případě velmi důležitá, zároveň jako obezřetnost. Při podezření na kunu neváhejte a začněte ji ihned plašit.
dal jsem 2plasice na kuny a hlodavce a slepice mi prestali nest vejce .