pergola drevo

Jaké mohou být druhy pergol

Pergoly jsou velmi zajímavé dřevěné (i kovové) stavby v zahradách, ale rozhodně nemůžeme říci, že by to byl jen jeden druh stavby. Ostatně vydejte se s námi na prohlídku toho, co všechno tohle označení může znamenat.

Vchodové pergoly                                                                                

Jedná se o menší stavby, které většinou zakoupíte vcelku, a vyznačují vchod do domu. Obvykle bývají porostlé pnoucími rostlinami (víno, klematis), a tvoří tak zajímavý přechod mezi domem a zahradou.

Pergolové brány

Jsou podobné těm výše uvedeným, ale slouží jako vstup do zahrady zvenčí (jako branka, vrátka), nebo jako vstup do další části zahrady (například z okrasné do užitkové, ze suché zahrady do mokřadu apod.).

Pergoly pro posezení

Pergola pro posezení už je větší stavba, která se může nacházet uvnitř zahrady, v rohu zahrady, nebo u zdi/plotu. Bývají zastřešené, slouží jako posezení pro majitele domu, jejich blízkých či přátel. Tyto pergoly v sobě mohou mít umístěný krb nebo gril či udírnu.

Střešní pergoly

Jsou to speciální pergoly, které najdeme na plochých střechách (popř. na lodžiích), a slouží jako další využití místa na střeše.

Dělicí pergoly

Jedná se o typ pergoly, která dělí jednu část zahrady od druhé, například okrasnou od užitkové. Je podobná pergolové bráně, ale je větší.

Přístavbové pergoly

Přístavba k některé ze zdí domu může sloužit jako pergola pro posezení, ale i jako přístřešek pro auto nebo pro skladování dřeva.

Druhy pergol podle materiálu

Podle použitého materiálu rozeznáváme dřevěné a kovové pergoly, navíc ty kovové můžeme ještě dělit na hliníkové a ocelové.

pergola kvetiny - Jaké mohou být druhy pergol

Zdroj foto: pixabay

Dřevěné pergoly

Dřevěné pergoly by měly být postaveny z kvalitního dřeva, nejlépe se hodí borovice, modřín nebo dub. Jsou odolné vůči přírodnímu prostředí, povětrnostním vlivům, ale je potřeba o ně pečovat (každoroční nátěry, impregnace). Dřevo dodává pergole přírodní vzhled, a pergola tak dobře zapadne do jakékoliv zahrady. Dřevěné pergoly mohou být postaveny u domu, nebo jako samostatný prvek kdekoliv v zahradě.

Hliníkové pergoly

Velmi moderní jsou dnes hliníkové pergoly. Jsou o něco dražší, ale zato bezúdržbové, mohou být zastřešené i nezastřešené, mohou mít posuvné rámy (i vyplněné skleněnými tabulkami). Stejně jako dřevěné pergoly mohou stát u domu či v prostoru.

Ocelové pergoly

Ocelové pergoly bývají kombinovány s dřevěnými prvky. Mají pozinkovanou povrchovou úpravu, která umožňuje nanést jakoukoliv další barvu a jsou zase o něco dražší než předchozí druhy. Jsou ale velmi krásné, trvanlivé a bezúdržbové.

Speciální typy pergol

Stahovací střechy

Stahovací zastřešení pergoly využijete tehdy, když si potřebujete užít pobyt venku při různém počasí. Na jaře a na podzim, když se potřebujete zahřát a užit si sluneční paprsky, pak střechu jednoduše stáhnete (jako markýzu). V létě, když slunce už hodně pálí, anebo při dešti zase střechu zatáhnete.

Bioklimatická pergola

Asi nejmodernějším trendem je v současné době tzv. bioklimatická pergola. Je to pergola, ve které budete mít stále příjemné klima. Pergola se sama přizpůsobí slunci, větru i dešti. Je totiž vyrobena z takových materiálů a takovou technologií, které jí to umožňují. Je ale třeba, abyste ji měli i s bočními roletami. Většinou je hliníková, můžete ji ovládat chytrým mobilním telefonem a napojit ji na řídící systém inteligentního domu. Lze tedy i dopředu naprogramovat, jaká má být teplota, až se vrátíte domů a budete si chtít odpočinout po náročném pracovním dni.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář