hrabe naradi

Které nářadí by vám nemělo na zahradě chybět

Některé nářadí je skutečně nezbytně nutné, když se chcete o zahradu pečlivě starat. Jiné nářadí je již jen doplňkové a můžete se tedy bez něj obejít anebo jej nahradit jiným, které máte k dispozici. Takže jaké jsou ty nejzákladnější druhy nářadí?

Motyky

Na dobré obdělávání půdy a zbavování záhonků plevele budete potřebovat motyku. Ale zřejmě si nevystačíte s jednou motykou, protože každá má své specifické využití. Úzká rovná motyka je vhodná na podtrhávání plevele. Motyka se zuby je zase dobrá na kypření půdy okolo rostlin. Motyka srdcovka se hodí každému, kdo pěstuje brambory – dají se s ní tvořit řádky na sázení brambor, i vykopávat zralé brambory na podzim.

Hrábě

Dalším důležitým nářadím jsou zcela určitě hrábě. A zase – bohužel si často nevystačíme s jedním druhem. Železné hrábě jsou výborné na uhrabávání půdy na jaře (po podzimním rytí). Dřevěné hrábě budete potřebovat, pokud si chcete sami sušit seno – na obracení. Hrábě na listí (většinou se dnes vyrábějí z umělé hmoty, aby byly lehké) – jak již jejich název napovídá, využijete na podzim při hrabání listí na trávníku.

Zahradnické nůžky

Článek o nůžkách a jejich využití jsme vám již přinesli, takže zde jen shrnutí – krátké nůžky potřebujete na slabé větve, pákové nůžky na silné větve, teleskopické nůžky na větve, které jsou vysoko.

kolecko 1 - Které nářadí by vám nemělo na zahradě chybět

Zdroj foto: envato

Rýč

Rýč a popřípadě rycí vidle budete potřebovat nejen na podzimní rytí zahrady, ale také na sklízení některých druhů zeleniny – česneku, mrkve… Rycí vidle jsou pro tento účel vhodnější, protože zeleninu nepoškodí. Rovněž jsou rycí vidle vhodnější na rytí těžších půd, protože díky zubům lépe pronikají do půdy.

Pila

I na zahradě bude zapotřebí pila. Hodí se zejména pila na dřevo – s většími zuby. Budete ji potřebovat tam, kde si již nevystačíte s pákovými nůžkami. Existuje také pila na železo – s menšími zuby, ale tu už si nechte jako takovou nadstavbu, nepatří k základnímu vybavení.

Sekera

Když už máte pilu, rozhodně se hodí pořídit si i sekeru. Rozřezané větší větve budete muset rozsekat na menší kusy nebo třísky – budou se hodit při zatápění v krbu nebo při pečení buřtů v ohništi. Opět si můžete pořídit krátkou sekeru (na třísky) a dlouhou sekeru (na velké špalky).

Kolečko

Na zahradě se neobejdete bez kolečka. Všechen materiál, kterého je hodně a potřebujete jej přepravit na delší vzdálenost (zemina, kompost, hnůj), převezete pomocí kolečka. Můžete mít kolečko kovové nebo umělohmotné, tady asi nejvíce záleží na vašich preferencích.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář