Hledáte ten nejlepší způsob, jak pohnojit okurky? Pak máme pro vás tip, který využije odpadní rostliny ze zahrady a nakopne jejich růst a vitalitu tím správným směrem. A vůbec nezáleží na tom, jaké okurky pěstujete.
Okurka setá (Cucumis sativus) se u nás může vyskytovat jako salátová nebo nakladačka. Ale ať už ji pěstujete ve skleníku nebo jen tak volně na záhonku, bude vám vděčná za následující tip. Však uvidíte.
Až se zase na zahradě popálíte o kopřivu…
Přesně tak, nás dnešní tip cílí právě na tento plevel. Na zahradě vám nejspíš roste kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), známá svými léčivými činky. Ovšem stejně tak se u vás může vyskytovat i kopřiva žahavka (Urtica urens), jež jí v tomto ohledu značně sekunduje, což málokdo ví. A co obsahují jejich natě, které zpracováváme na hnojivo? Především vitamíny ( A, B, C, E) a samozřejmě i cenné minerály jako železo, vápník a draslík.
Velmi často se toto hnojivo používá na maliny (ostružiník maliník alias Rubus idaeus), ale uplatní ho můžete vlastně na celé zahradě. Vždy záleží jen na konkrétním poměru. A jak by měl vypadat v případě okurek?
Hnojivo lze připravit z čerstvé i sušené nati
Celý postup výroby je vlastně velmi jednoduchý, věřte nám. Nejdříve natrhejte velkou hrst čerstvých kopřiv (nebo více, je-li třeba) a naplňte s nimi vhodnou zahradní nádobu asi do poloviny. Poté vše přelijte vodou. Bude-li teplá, pak celý proces trochu urychlíte. Kopřivy zatižte, aby se nevznášely. Skvěle vám poslouží o něco menší víčko, než jaké by ideálně pasovalo na váš kupříkladu kbelík. Zatižte ho několika kameny a je to.
Nejvíce látek obsahují kopřivy, které ještě nestihly rozkvést. Pokud takové v okolí najdete (a počítá se i obražení po předchozí seči), berte je po hrstech. Ovšem ani ty vykvetlé ještě o všechny cenné látky nepřišly, takže hnojivo klidně připravte z nich.
Když hnojivo zapáchá, je to v pořádku
Bude stačit asi deset k tomu, aby se hnojivo dokonale vylouhovalo. Už po několika dnech vás nejspíš překvapí silný zápach. To je zcela přirozené a vyplatí se s tím počítat. A jakmile ho doprovodí i bílá pěna na hladině, pak je jisté, že už máte hotovo. Hnojivo přeceďte a vrhněte se na jeho použití. A jak na to?
Jednoduše ho aplikujte jako běžnou zálivku. Předtím ho však nařeďte vodou v 50% poměru. Okurkám tenhle šikovný životabudič dopřávejte každé dva týdny. Skvěle je vyživí a dodá jim vitalitu. A pokud hnojivo naředíte v poměru 1:20 a nastříkáte na listy, ochráníte je před řadou chorob a škůdců. A to se rozhodně vyplatí. Vždy ho však aplikujte za zamračeného dne nebo na večer, jinak totiž hrozí popálení listů od slunečních paprsků, kapky vody totiž působí doslova jako malé lupy.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz