Exotická rostlina, kterou je možné pěstovat i u nás jako pokojovou či balkonovou rostlinu. Ideální je taktéž do zimní zahrady. Alamanda upoutá svými nádhernými květy. Na co si však dát pozor nejen při pěstování?
Alamanda počistivá (Allamanda cathartica) je okrasnou rostlinou pocházející z Ameriky, konkrétně Brazílie. Jedná se o trvalku s dřevnatějícími lodyhami a nádhernými květy, které činí rostlinu nepřehlédnutelnou. Ve volné přírodě roste především na slunných a vlhkých místech. V tropických oblastech často zplaňuje, rovněž však v tropických i subtropických krajích slouží coby impozantní rostlina k prorůstání pergol, altánů, plotů i coby půdopokryvná rostlina na svazích. Rovněž se tvaruje do štíhlého stromku či keře.
U nás je možné tuto krásnou rostlinu pěstovat doma v interiéru, na balkoně či v zimní zahradě. Jelikož není mrazuvzdorná, je tak nutné rostlinu přezimovat v bezmrazé místnosti. Zatímco v přírodě rostlina dorůstá až 15 metrů, tak u nás může vyrůst do 2,5 metru. Pro rostlinu je typickým znakem tmavě zelený list eliptického tvaru. Příznačné je, že během krátké doby vytvoří výhony, na kterých postupně vykvétají dlouhé a zářivě zbarvené a výrazné trubkovité květy o průměru cca 8 centimetrů.
Korunní trubka je ve spodní části velice úzká a často s nádechem do červena, v horní části se rozšiřuje a uvnitř jsou zpravidla červenavé podélné proužky. Květy oslní nejen krásou, ale také příjemnou vůní. A co více, rostlina kvete od května až do zimy. Pokud má příznivé světelné podmínky, můžete se tak těšit z krásy květů klidně až do Vánoc.
Podmínky a péče o rostlinu
Alamanda potřebuje světlé a slunné místo, ideálně plné slunce, vysokou vzdušnou vlhkost. Celoročně rostlina potřebuje vyšší teplotu, ideální je okolo 25 °C, nikdy ne méně jak 18 °C. Pokud ji budete pěstovat jako pokojovou, tak platí výše uvedené teploty. Pokud zvolíte pěstování na balkoně či zkrátka budete chtít nechat rostlinu přezimovat, tak v době zimního spánku je třeba zajistit umístění do místnosti s teplotou 15 až 18 °C.
Od dubna do října je třeba dopřát rostlině vydatnou zálivku a častěji i rosit. Poté obojí trochu snížíme, ale stále hlídáme, aby kořenový obal nikdy nevyschnul. V letním období rostlinu hnojíme jednou týdně a to hnojivem na pokojové kvetoucí rostliny. Pokud budete mít rostlinu přes zimu na světlém místě, tak v tomto případě je třeba hnojit jednou měsíčně.
Přesazovat rostlinu lze v měsících únor a březen. Vhodný je substrát pro květiny s jílem. Rostlinu je možné množit vrcholovými řízky na jaře či na podzim při spodní teplotě cca 25 °C. Na jaře je dobré rostlinu zhruba o 1/3 zkrátit, bude potom bohatěji kvést. Pokud by nastalo žloutnutí listů, znamená to, že rostlina trpí nedostatkem živin.
Pozor! Alamanda je jedovatá
Jen při výběru a umístění je třeba mít na paměti, že se jedná o jedovatou rostlinu, tudíž by neměla být v dosahu dětí a domácích zvířat. Všechny její části jsou jedovaté. Rostlina obsahuje látku plumericin, která má dráždivý účinek na trávicí trakt. Alamanda při požití způsobuje průjem a břišní křeče.
Při poranění z rostliny vytéká mléčná míza, která může při kontaktu s pokožkou zapříčinit její svědění, ale také vznik puchýřků a vyrážku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý dem, dá se v Čechách sehnat rostlinka? A kde. Děkuji