listopad t

Listopad v naší zahradě. Příprava na zimu

Takže ani v listopadu nezahálíme a pokračujeme v pracích na zahradě, které ji definitivně připraví na zimu.

Definitivní úklid venkovních hraček

Dosud si děti mohly hrát venku na pískovišti a dalších herních prvcích. Nyní nastává čas na úklid malých hraček, nejlépe do igelitových pytlů a do zahradního domečku/na půdu/do sklepa. Dřevěné konstrukce můžete očistit a natřít ochranným lakem na dřevo nebo barvou. Pískoviště je nejlepší zakrýt plachtou.

Prohlídka a opravy plotů

Obejdeme oplocení a vyspravíme případné díry. Je to vhodné, zejména pokud bydlíte na kraji obce, a mohli by se vám přes zimu do zahrady dostat zajíci, kteří by poškodili mladé stromky. Zajícům samozřejmě můžete přilepšovat, když je tuhá zima, ale raději do krmítka za plotem (vně zahrady).

Založení nového kompostu

Jistě již máte zarytý starý kompost, a tak kompostér zeje prázdnotou. Můžete začít s přípravou nového: shrabané listí, poslední posekaná tráva a zbytky zeleniny a ovoce z kuchyně vrstvěte na sebe, v zimě můžete přidávat popel ze dřeva.

listpad - Listopad v naší zahradě. Příprava na zimu

Předzimní péče o trávník

Je-li teplé počasí, možná bude potřeba ještě jednou posekat trávník. Někdy stačí jen travnaté plochy provzdušnit vertikutátorem, popř. poházet hnojivem anebo prostředkem proti mechu – tuto práci si však necháme na období těsně před deštěm (což může být letos docela oříšek).

Natírání ovocných stromů vápenným mlékem

V listopadu přistupte k natření ovocných stromů vápenným mlékem. Tento způsob ochrany ovocných stromů je užitečný hned z několika důvodů: jednak chrání stromy před okusem zvěří, dále pak před choroboplodnými zárodky (ne stoprocentně), avšak také napomáhá nezahřívání kmenů stromů během dne, a tím zabraňuje škodlivému účinku mrazu za noci.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář