Citronová okurka: Znáte citronovou okurku? Jedná se o malé plody mající velmi pozitivní účinky. Jak si vypěstovat zdraví prospěšnou citronovou okurku doma?
Pěstování ze semene
Semena je možné koupit ve specializovaných kamenných prodejnách, v zahradnictví či online v e-shopech. Zakoupená semena zasejeme na přelomu dubna/května, kdy už nehrozí nebezpečí promrznutí. Zaséváme do truhlíku či jiné nádoby, přikryjeme a pravidelně rosíme. Důležitá je kyprá kompostová půda.
Ideální je, pokud sejeme po 3-4 semena do důlku v hloubce 2-3 cm a ve sponu 20 cm. Semena klíčí zpravidla pomaleji, někdy až 3 týdny. Po vyklíčení je rozsadíme. Jde o období, kdy je rostlina náchylná k polámání, tudíž je třeba být velmi opatrní. Je nutné, aby bylo teplé počasí, pokud chcete rostlinu z bytu nebo eventuálně ze skleníku vysadit ven na záhon, ne dříve jak na konci května. Je třeba zvolit chráněné a slunné místo. Aby se předešlo hořkosti plodů, je nutná pravidelná zálivka a dostatek vláhy po celé vegetační období.
Sázení předpěstovaných rostlin
V případě, že dostanete od někoho nebo zakoupíte už předpěstované rostliny, tak ty se vysazují na záhon v červnu. Je možné je vysadit blízko u sebe, postačí rozestupy cca 15 cm. Pokud zajistíte oporu pro zdárný růst, tak v podstatě péče spočívá jen v zálivce. Můžete klidně vyvázat šlahouny i na plot. Jedná se o vitální rostlinu. Doba od květenství do plodu je okolo 70 dnů.
Sklizeň
Sklízíme v době, když plody jsou velikosti malého citronu a jsou sytě vybarvené, pevné. Rostlina se vyznačuje velkým množstvím plodů ve tvaru malého citronu či jablka. Barva zralé svlupky má žluto-oranžovou barvu, dužina je světle zelená, velmi jemná a sladká. Přezráním neztrácí na chuti, nehořkne.
Zdroje: www.prostreno.cz, www.gadar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz