Čím vším zaujme a vyniká tato nádherná rostlina? S jakým druhem se lze nejčastěji setkat a jak na úspěšné pěstování této krásky? Seznamte se s neobvyklou a krásnou rostlinou. Dorstenie je rozhodně nepřehlédnutelnou živou dekorací.
Dorstenie jsou svým neobvyklým neboli velmi zvláštním vzhledem doslova předurčeny k pěstování a těší se oblibě coby pokojová bonsaj. Rodové jméno rostliny je na počest německého botanika Theodora Dorstena, jenž žil v 16. století. A druhé jméno foetida, které znamená v překladu páchnoucí, to je proto, že poraněná rostlina opravdu zapáchá.
Ve volné přírodě se rostlina vyskytuje na území Afriky a na jihu Arabského poloostrova, odkud také pochází a v hojné míře zde roste na skalách, ve skalních štěrbinách, v buši. Roste v nadmořské výšce od 100 do 2100 metrů.
Rostlina, která vyniká vzhledem
Dorstenia foetida je vskutku nádhernou sukulentní rostlinou z čeledi morušovníkovitých. Rostlina má silně zdužnatělý stonek, který dosahují výšky zhruba okolo 15 až 25 centimetrů. Stonek slouží coby zásobní orgán. Starší rostlina se hojně větví, větve jsou však krátké a stejně jako stonek velmi silné.
Nejzajímavější na rostlině je její zvláštní květenství, které je stopkaté, terčovité, okrouhlé, po obvodu s dlouhými čárkovitými výběžky neboli listeny, na jeho lůžku vyrůstají velice drobné a zcela nenápadné jednopohlavné květy. Plodem jsou nažky, které v období zralosti vystřelují z květního lůžka a to klidně až do vzdálenosti 2 metrů. Jedná se tak o samosprašnou rostlinu, jejíž semena velmi snadno a brzy klíčí, tudíž pěstování ze semen je velmi jednoduché. Však mladé rostliny někdy kvetou již za šest měsíců po výsevu.
Když se rostlině daří, tak vyniká krásně lesklými a tmavými listy, zároveň vytváří spoustu květenství s drobnými kvítky v terčících.
Nároky a požadavky ohledně pěstování
Rostlina patří k teplomilným typům. Základem je velmi dobře propustný substrát, případně drenáž na dně nádoby. Co se týče výběru místa, tak nejlepší volbou je polostín. Rostlina má ráda teplé a světlé stanoviště, ale ne celodenní přímé slunce. Pokud by měla rostlina příliš slunečního světla, projeví se to žloutnutím listů. Na druhou stranu právě pozitivní je, že má menší nároky na světlo, což pro řadu pěstitelů může být výhodné.
Rostlina potřebuje zálivku po celý rok, ale jen ve velmi mírných dávkách, neboť při přemokření substrátu je zvýšená tendence k hnilobě. Množství vody rozhodně nemá ani vliv na růst rostliny. V zimním období je vhodné zalévat jen občas a to i v případě, že rostlina částečně či zcela opadá. Jde o to, že na podzim většinou část, ale někdy i všechny listy zežloutnou a opadnou.
Doporučené zimování je při teplotě neklesající pod 15 °C. Pozor na to, že chlad a vlhkost je pro dorstenii fatální a rostlina uhyne. I když pěstování není náročné, jen bývá svízel odhadnout správnou zálivku, neboť v době vegetace by měla být vydatnější, ale vždy po náležitém vyschnutí substrátu. Když je příliš vydatná zálivka, je to špatné, nicméně i nedostatečná či snížená zálivka zase může způsobit nečekané opadávání listů. Určit optimální zálivku bývá někdy vskutku problém.
Dorstenia foetida není však jedinou pěstovanou rostlinou, byť je nejvíce populární. Mezi další pěstované druhy patří také například Dorstenia carnusola či Dorstenia crispa.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz