andel

Nejlepší jehličnany pro alergiky aneb jak vyzrát na Vánoce

Vánoční stromek pro alergiky: Zatímco pro většinu z nás jsou Vánoce symbolem klidu, míru a pohody, alergici se často musí potýkat s mnoha nepříjemnými problémy. Někdy jde „jen“ o obyčejnou rýmu, jindy třeba o zánět spojivek nebo dokonce alergický záchvat, který se neobejde bez zásahu lékaře.

Málokoho to napadne, ale na vině je ve většině případů špatně zvolený vánoční stromek. A rozhodně tu nejde jen o rovnici umělý vs. živý, ale také o správný výběr použitého druhu. Není totiž jehličnan jako jehličnan.

Nejlepší vánoční stromek pro alergiky u nás bohužel neroste

I když se to tak může zdát, nejde o banální problém. Právě po Vánocích se ordinace alergologů naplňují ve velmi hojné míře, i když samozřejmě nejde o takový boom jako v létě. Největší potíže pak mívají nejmenší děti nebo senioři.

Podíváme-li se na to, co všechny potíže u alergiků způsobuje, vyjdou nám tři faktory:

  • pyl
  • prach
  • plísně

U pylu je otázka vcelku jednoduchá. Mezi úplně nejhorší pylové rozsévače patří borovice a vůbec nezáleží na tom, jakou odrůdu si pořídíme. Takže pokud si vánoční stromek teprve vybíráte, borovici se rozhodně vyhněte obloukem. A po čem tedy sáhnout? Z české provenience se nejlépe osvědčuje jedle a smrk a opět nezáleží na druhu. Pořídit si můžete klidně i jedli kavkazskou, jež v našich podmínkách běžně neroste.

A nejlepšími favority pro všechny, které pylová alergie trápí, jsou pak cypřiše a cypřišky. Některé z nich neprodukují dokonce vůbec žádný pyl. Bohužel jako velké vánoční stromky u nás k dostání nejsou, ale můžete si jimi prosvětlit a prozářit vánoce. Jejich svěží zeleň navíc vydává i velmi příjemnou vůni, stačí se jehličí jemně dotknout.

stromek - Nejlepší jehličnany pro alergiky aneb jak vyzrát na Vánoce

Minimalizujte rizika na minimum

Ale není to jen o správném výběru stromku. Pokud si ho jen tak přinesete domů, dost možná se nepříjemným obtížím stejně nevyhnete. Je tedy třeba dodržovat několik důležitých zásad.

Ze všeho nejdřív stromkem pořádně zatřeste. Pokud jste ho koupili v síťce, vybalte ho z ní ještě před přinesením domů. Tím se zbavíte nejenom uschlého a nevzhledného jehličí, ale také množství prachu. Dále stromku dopřejte i důkladnou lázeň a to třeba jemnou sprchou ze zahradní hadice. Poroučet se bude další prach, ale i pyl a řada plísní. Stromek nechte dobře oschnout a teprve poté ho přineste do interiéru, postavte do stojánku a dobře zavlažte vodou.

Náš tip: Dejte pozor, abyste stromek při manipulaci nijak neporanili. I vytékající pryskyřice se může stát nepříjemným zdrojem alergenů, navíc se jen velmi obtížně odstraňuje z podlahy. Pomůže přelepení poškozeného místa textilní páskou. Nevypadá sice právě nejvzhledněji, ale dokáže opravdu účinně pomoci.

A pokud si přece jen provedenými opatřeními nejste tak úplně jistí, postavte si do obývacího pokoje navíc i čističku vzduchu. Ta může pomoci odstranit ze vzduchu poslední zbytky škodlivých elementů a Vánoce tak proběhnou v pohodě.

Živý vs. umělý stromek? Odpověď není tak jednoznačná

Koupě stromku z PVC se pro domácnosti alergiků přímo nabízí, ovšem leckdy může způsobovat obtíže právě tento materiál. Navíc, jakmile stromek uložíte na půdě, usadí se na něm prach a další nepříjemná špína a jakmile ho po roce vytáhnete, je třeba ho podrobit stejnému „martyriu“, jako ten živý. Důkladná sprcha a osušení je podmínkou a to samozřejmě ideálně někde venku.

To samé ovšem platí i pro vánoční ozdoby a další dekorace. Dejte si také pozor na nejrůznější umělé vůně. Některé se dokonce stříkají i na umělé stromky, aby svou vůní imitovaly jehličí. Tabu jsou rovněž různé purpury, františky apod. a nezapomeňte živý i umělý stromeček také po svátcích rychle odstrojit. Čím více prachu se na něm usazuje,tím větší riziko pro alergické obyvatele domu či bytu představuje.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář