Pod pojmem fazole si může každý z nás představit něco trošku jiného. Někomu se vybaví klasické sušené fazole, někomu zase zelené fazolové lusky. Všechny fazolky mají ale obdobný způsob pěstování – nejsou mrazuvzdorné a potřebují sluneční paprsky a teplou půdu k rozkvětu. Zelené fazolky se sklízí dříve, klasické fazole je potřeba vysušit. Oblíbeným druhem sušených fazolí je skvrnitá Phaseolus lunatus, ale také červené odrůdy, malé, velké, bílé, černé…
Zasetí
Vzhledem k tomu, že fazole rostou pomalu, je důležité, zvláště v severních oblastech, zasít je brzy. V ideálním případě zaséváme v dubnu v nádobách pod sklem nebo látkami. Ven rostliny přeneste pouze v případě, že již nehrozí nebezpečí mrazu. Fazole nebudou klíčit, pokud jsou půdní teploty nižší než 10 °C – zahřejte půdu čistým polyetylenem nebo tkaninami (pokud potřebujete před vysetím ohřát půdu nebo sadíte-li přímo do země).
Semena saďte do hloubky 5 cm a asi 10 cm od sebe, v řadách 45 cm od sebe. Na konci řádku zasejte více rostlin, abyste jimi vyplnili případné mezery semen, která nevyklíčí.
Vyberte si teplé, otevřené, slunné místo, ideálně na lehké, volně odváděné půdě, do které jste přidali organickou hmotu. Udržujte svou půdu bez plevelů – k tomuto účelu můžete využít černou zahrádkářskou tkaninu. Některé odrůdy budou potřebovat podporu (dočtete se na obalu jednotlivých semen) – přidejte k jednotlivým rostlinkám kovové nebo dřevěné tyčky. V období sucha dobře zalévejte. Vhodné je mulčování, které pomáhá zachovat půdní vlhkost.
Běžné problémy
Slimáci a hlemýždi: Živí se mladými sazenicemi. Jejich přítomnost poznáte podle slizké stopy na půdě kolem vaší plodiny i na jejích listech. Existuje spousta způsobů, jak se jich zbavit, například pasti, piliny nebo skořápky okolo vašich plodin a biokontrol.
Mšice: Hledejte kolonie malých broučků na svých zelených listech. Mšice ničí vaše rostliny a vylučují lepkavou šťávu, čímž napomáhají růstu dalších forem nemocí rostlin. Mšice můžete sesbírat ručně nebo je smýt proudem vody. Existují také přípravky proti mšicím.
Sklízení
Pravidelně sklízejte, abyste dosáhli maximálních výnosů. Sbírejte je, když jsou lusky suché a stávají se papírovými. Dosušte je na misce nebo tácku a uložte do vzduchotěsných nádob. Pokud vaše fazole nejsou zralé ještě na podzim, bude potřeba je sklidit dříve. V takovém případě je zmrazte a použijte stejným způsobem jako sušené fazole.
Druhy fazolí
Lamon: patří mezi popínavé fazole, mají skvělou chuť, jsou ideálním doplňkem například do těstovin.
Saissons: Má ploché lusky a chutná světle zelená semena.
Lingua de Fuoco: popínavé fazole s atraktivními červenými skvrnitými lusky a bílými semínky.
Red Dutch Dwarf: červeno-hnědá semena. Pochází z Holandska, vyšlechtěny byly v roce 1917.
Lingot Cannellino: Odrůda předchozího, má červená semena.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz