Má v sobě kousek angreštu i černého rybízu, je však mnohem odolnější, než oba zmíněné druhy dohromady. Takže pokud svou ovocnou zahradu teprve zakládáte nebo si chcete jednoduše dopřát něco trochu nevšedního, bude pro vás tento chutný mezidruhový kříženec tou správnou volbou.
Nemá trny? To bývá zpravidla to první, na co se možní zájemci ve svých zahradnictvích ptají. Kdo jedno zkoušel sklízet angrešt z plné vzrostlé korunky košatého stromku, jistě tuto otázku pochopí. Ale josta trny nemá a navíc si můžete vybrat, zda ji budete pěstovat v keřovité nebo stromkové formě.
Vhodná doba pro výsadbu je na podzim
Stromky i keře josty jsou v našich zahradnictvích k dostání poměrně snadno. Je-li to jen trochu možné, sázejte je v září nebo říjnu, aby stihly do zámrzu kvalitně zakořenit. Na jaře pak bujně obrazí a potěší vás první úrodou sladko-kysele chutnajících plodů s vysokým obsahem vitamínu C.
Před výsadbou stromků zakoupených v obchodech či zahradnictvích je vhodné ponořit kořeny na jeden den do vody a poté sázet přibližně metr a půl od sebe přímo do běžné zahradnické zeminy. Ovšem máte-li v okolí někoho, kdo jostu pěstuje také, můžete při nákupu stromků ušetřit.
Stačí si totiž vyžádat několik vyzrálých řízků (nejlépe na přelomu léta a podzimu), a ty poté zasadit do volné půdy na záhon. Zde během několika týdnů zakoření. Na úrodu si ovšem trochu počkáte, na jejich nové umístění je totiž můžete přesadit až po roce.
Přímo na zahradě pak keře josty snadno namnožíte hřížením během celé vegetační sezóny.
Keřík nebo strom?
Je jen na vás, v jaké podobě u sebe jostu přivítáte. Můžete ji jednoduše nechat růst tak, jak je, nebo kompletně vyřezat všechny postranní výhony a na hlavní větvi nechat vytvořit korunku. Připravte se však na to, že i ve stromkové formě se josta vyznačuje neuspořádaným růstem a nepříliš dekorativní korunkou.
Stromkové formy navíc potřebují oporu ve formě klacíku, zapíchnutého v dostatečné vzdálenosti před rostlinou, jinak hrozí poškození kořenového systému. Keřová forma na větrném stanovišti pak vyžaduje totéž.
Zkracovat ano, ale opatrně
Jakmile na naší zahradě josta trochu poporoste, budete ji muset na jaře začít zkracovat. Postupujte však opatrně, abyste nevylámali očka. V případě stromové formy pak vyřezáváme všechny výhonky, jež se vzájemně kříží nebo rostou stejným směrem. V samotné koruně by nikdy nemělo být ponecháno více než šest hlavních větví.
Jak zpracovávat jostu?
Máte-li zkušenosti s rybízem nebo angreštem, nebude pro vás zpracování josty žádný problém. Skvěle se hodí zejména do marmelád a kompotů. Jednotlivé plody jsou pevné, dají se tedy zamrazit vcelku a použít v zimě jako základ pro ovocnou buchtu nebo jen tak na mlsání. Zásoba vitamínu C a antioxidantů se vám během chřipkové sezóny bude zaručeně hodit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz