Kapusta je skvělá plodina pro začínající i zkušené pěstitele, ale existuje několik základních triků, které vám pomohou zajistit bohatý výnos.
Zdravotní přínosy kapusty
Kapusta má protizánětlivé vlastnosti, je plná vlákniny, železa, vápníku a vitamínů K, A a C. Kapusta je úžasný a skvělý způsob, jak obohatit svůj jídelníček o velmi důležité živiny. Pouze tři nebo čtyři rostliny mohou dodat čtyřčlenné rodině pěknou týdenní sklizeň. Nepotřebujete ani zahradu; kapusta roste také skvěle v květináčích, které mají minimální průměr 36 cm a jsou dobře odvodněné. Zde je návod, jak pěstovat vlastní kapustu, ať už ji pěstujete v zahradě nebo v květináči.
Kdy zasít semínka?
I když se kapustě velmi daří za teplého počasí, má tendenci tvrdnout a chutnat hořce a dřevitě. Proto je lepší, když ji necháme zrát v chladných teplotách. Zasejte semínko v interiéru přibližně šest týdnů před posledním mrazem, aby rostliny měly příležitost dozrát ještě před nejteplejšími letními teplotami. Pokud semínka zasejete přímo ven do zahrady, bude jim trvat 55 až 75 dní, než uzrají. Když je zasadíte uvnitř a poté je přesadíte do zahrady, dozrají přibližně za 30 až 40 dní.
Kapustu můžete pěstovat znovu na podzim, 6 až 8 týdnů před prvním očekávaným mrazem – ve sklizni můžete pokračovat i po sněžení.
Kde pěstovat?
Pokud vysazujete během chladné sezóny, umístěte kapustu tam, kde se plodina dostane na plné slunce. Pokud pěstujete kapustu v teplejších teplotách, umístěte rostlinu v částečném stínu.
Spojte kapustu s jinými „přátelskými“ plodinami
Růst kapusty podpoří, pokud v její blízkosti vysadíte řepu, celer, okurky, bylinky, cibuli, špenát nebo brambory. Naopak ji nepotěšíte, pokud budou v jejím okolí fazole, jahody nebo rajčata.
Ochrana rostlinek
Chraňte mladé rostliny pomocí krytů, ochranných pokrývek a dalších nástrojů, abyste zabránili jejich zničení brouky nebo neočekávaným poklesem teploty.
Hnojte
Ošetřete půdu kompostem každých 6 až 8 týdnů. Chcete-li snížit poškození hmyzu ve své zeleninové zahradě, odebírejte nezdravé listy a udržujte rostliny dobře napájené kompostem a vodou.
Sklízení
Sklízet můžete tehdy, když jsou listy o velikosti ruky. Sbírejte je po jednom, začněte nejmenšími, nejvzdálenějšími listy a směřujte do středu. Vždy nechte několik malých centrálních listů připojených k podpoře růstu. Ve většině případů budete moci sklízet ze stejné rostliny znovu za 5 až 7 dní.
Kdy ukončit pěstování?
Když je v létě něco opravdu horko, vytáhněte rostliny ze země i s kořeny, abyste vytvořili místo ve své zahradě pro více teplomilnou zeleninu.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz