Když se řekne mandragora, někteří si možná vzpomenou na píseň Heleny Vondráčkové, která je o této léčivé a záhadné rostlině. Pravděpodobně nejstarší záznam o používání mandragory pochází ze starého Egypta, neboť byla nalezena v pohřební výbavě faraona Tutanchamona. Slušnou sbírku mandragor měl též císař Rudolf II., která je dokonce zachována a uložena ve Vídni.
Afrodiziakum, sedativum, halucinogen
Podstatou opojné moci mandragory je fakt, že rostlina obsahuje stejnou směs alkaloidů, kterou má její nejbližší příbuzný rulík zlomocný. V praxi se tak jedná o sedativum, halucinogen a afrodiziakum. Při požití mandragory v jakémkoliv větším množství může zapříčinit bezvědomí až smrt. Však sám velikán Shakespeare popisuje ve své tragedii „Romeo a Julie“ velice hluboký spánek vlivem požití mandragory. Mast obsahující mandragoru používaly čarodějnice před letem na sabat.
Kořen mandragory coby elixír lásky
Řekové používali kořen mandragory jako elixír lásky, zatímco Římané se domnívali, že dokáže vyléčit lidi posedlé ďáblem. Všichni ovšem měli strach, že při vytahování ze země kořen vydává nesnesitelné zvuky, které jsou až tak strašné, že následkem na ně lze zemřít. A ten, kdo vykopal ze země kořen mandragory, byl proklet, jelikož vyvolal zlé duchy, ďábla a tím tak přivolal smrt.
Mandragora neboli česky pokřín či pekřín
Rovněž se rostlině někdy u nás říká mužíček, divý mužík či abraum. Různě pokroucený a neobvykle rozvětvený kořen často připomínal divého muže, odtud pramení výše uvedené české názvy.
Nadzemní část mandragory tvoří poměrně nenápadná rostlina, která vyrůstá ze země v podobě ploché růžice listé. Květy v barvě světle zelené, někdy také růžové či modré jsou uprostřed rostliny. Časem se pak přemění na plody, které připomínají svým vzhledem nezralá malá rajčata či plody brambor. Nadměrné množství alkaloidů činí rostlinu jedovatou. A tak pro mnohé se nenabízí důvod, proč rostlinu pěstovat. I když své kouzlo zajisté má a nadšení sběratelé o tom ví své, pro které je cennou trofejí v jejich sbírce.
Chcete mandragoru pěstovat? Ozbrojte se trpělivostí
Pokud se rozhodnete pro pěstování mandragory ze semen, která však nejsou až tak snadno k dostání. Nejlepší volbou je pátrat po internetu, kde je vyšší šance na úspěšnost, neboť lze zakoupit od jiného vášnivého pěstitele.
Nenechte se odradit rovněž dlouhou dobou klíčení, jelikož obsahují inhibitor a ten proces klíčení prodlužuje na několik týdnů. Po celou dobu klíčení je nutné udržovat semena ve vlhku. Sázení se provádí na jaře a květináč poté je třeba umístit do stínu.
Při přezimování mandragory v květináči dojde k opadání listů, rostlina se zatáhne a opět na jaře vyraší. Přes zimu je třeba výrazně omezit zálivku a nenechat v mrazivém prostředí. V létě je vhodné zalévat rostlinu ráno nebo večer. Mandragora potřebuje kyprou zeminu, která je bohatá na živiny. Kořen vyžaduje dostatek prostoru ke svému růstu, v opačném případě uschne a odumře.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz