Také každoročně bojujete s jarní únavou? Pak vězte, že v tom nejste sami. Ale také nezapomínejte, že nejúčinnějšími léky na únavu jsou právě bylinky.
Co je jarní únava
V první řadě je potřeba říci, že jarní únava nevzniká jen tak bez příčiny a že je nám všem přirozená. Jejím důvodem je dlouhá zima s krátkými dny a dlouhými nocemi a především nedostatek sluníčka. S tím, jak se dny prodlužují, tělo by potřebovalo být vzhůru a aktivní déle, ale k tomu potřebuje dostatek živin a vitamínů, jinak je unavené.
A teď ještě varování před záměnou s jinými nemocemi: Pokud jste vyčerpaní tak, že ráno ani nemůžete vstát z postele, pravděpodobně se nejedná o jarní únavu, ale o mnohem vážnější nemoci, jako je třeba deprese nebo syndrom vyhoření anebo chronický únavový syndrom. V takovém případě rozhodně vyhledejte lékaře!
Které bylinky jsou na jarní únavu nejlepší
Echinacea (třapatka nachová)
Echinaceu si asi pamatujete, protože jsme vám ji doporučovali jako prostředek pro zvýšení imunity přes zimu. Je to tak, ale echinacea je i výborný životabudič, takže k potlačení jarní únavy se hodí přinejmenším stejně dobře. Z echinacey si můžete každý den uvařit čaj anebo použít stejně jako v zimě echinaceovou tinkturu – stačí 20 kapek denně, nejlépe ráno před jídlem.
Ženšen
Rostlinka pocházející z Asie velmi pozitivně ovlivňuje náš oběhový systém i centrální nervovou soustavu, kromě toho ještě posiluje imunitní systém, který bývá na jaře rovněž oslaben. Konzumace ženšenu v kterékoliv jeho podobě pomáhá bojovat s jarní únavou a vrátí náš organismus zpět do „života“.
Kopřiva
I obyčejná kopřiva dokáže zahnat jarní únavu. Zkuste například několikadenní kopřivovou kúru, při níž bude každý den pít 3 šálky kopřivového čaje – nejlépe vždy před jídlem. Nejpozději po 14 dnech příznaky jarní únavy zcela vymizí.
Pampeliška
Symbolem jara se každoročně stávají žluté hlavičky pampelišek. Již jen pouhý pohled na rozkvetlou louku plnou pampelišek vám dodá notnou dávku optimismu – žlutá barva je teplá a rozjasňuje i mysl. Jinak z pampelišky využijte listy, kořen i květy. Listy jsou nejlepší čerstvé, když je přidáte do salátů, kořen můžete i sušit a vařit z něj posilující čaje, a květy se zpracovávají na pampeliškový med. Pro rychlé pročištění organismus žvýkejte po dobu jednoho týdne čerstvé stonky pampelišek – stačí 3 denně – jsou velmi hořké. Pampeliška pročistí organismus, krev, trávicí ústrojí, je močopudná a působí proti zánětům močových cest a ledvinovým kamenům.
Popenec břečťanovitý
Nenápadná jarní rostlinka, ze které se sbírají listy, působí příznivě hlavně na trávicí ústrojí. Má dezinfekční a močopudné účinky. Listy můžete sbírat jak mladé do salátů (jako pampeliškové), tak i vzrostlé na sušení a přípravu bylinkových čajů.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz