Na první pohled to možná nepoznáte, ale obě zeleniny se liší chutí: pastinák má chuť mnohem jemnější a je sladší, hodí se tak třeba i jako jeden z příkrmů pro miminka. Zkusíte si jej vypěstovat?
Odkud pastinák pochází
Pastinák není domácí zelenina, pochází z východního Středomoří, Kavkazu a celé střední Asie. Častokrát v minulosti nahrazoval brambory (např. jako přílohu) a kvůli své sladké chuti se také používal na slazení pokrmů místo cukru.
Jaké stanoviště zvolit
Pastinák potřebuje plné slunce nebo polostín a půdu spíše lehkou, písčitou, propustnou a s dostatkem živin (stačí domácí kompost zarytý do půdy na podzim).
Pastinák se vysévá rovnou do půdy, nepotřebuje předpěstování (ostatně jako mrkev nebo petržel). Vyséváme nejlépe v březnu do řádků vzdálených cca 30 cm od sebe a cca 3 cm hluboko. Po vzejití vyjednotíme a ponecháme jen silné rostlinky ve vzdálenosti 8–10 cm.
Jak a kdy sklízet
Pastinák sklízíme na podzim a uskladníme buď ve skleníku zasypaný zeminou, nebo ve sklepě v bedýnkách nebo nádobách s pískem. Pastinák potřebuje dostatek vláhy, takže ideální vlhkost pro skladování je 90–95 % a teplota 0–1 °C.
Co z pastináku připravit
Upečený pastinák můžeme podávat jako přílohu k hovězí pečeni nebo k pečenému či grilovanému kuřeti. Kromě toho můžeme z pastináku uvařit kaši na způsob bramborové kaše. Také je možné uvařit z něj krémovou zeleninovou polévku. A díky jeho sladké chuti si můžeme připravit i sladké pyré (podobně jako třeba z dýně), které pak použijeme na pečení dortů a zákusků. Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz