Jistě jste již někdy ochutnali výtečný rebarborový koláč, a tak vás možná napadlo zkusit rebarboru pěstovat na zahradě. Není to až tak složité, potřebuje pouze dostatek místa. Ostatně, posuďte sami.
Jak vypadá reveň rebarbora
Celé správné jméno zní reveň rebarbora (Rheum Rhabarbarum). Rostlinu poznáte podle rozložitých listů, které vypadají jako listy lopuchu a rozkládají se na prostoru alespoň 1 m2. Rebarbora je nápadná i svým vysokým světle žlutým květenstvím – kvete od května do června.
Jaké stanoviště pro rebarboru vybrat
Rebarbora bude dobře prospívat na slunném nebo polostinném místě. Svědčí jí lehká půda s dostatkem živin. Půda by měla být před sázením nakypřená alespoň na dva rýče.
Kdy vysévat, sázet či přesazovat
Rebarboru je vhodné vysévat, sázet a přesazovat buď na jaře (nejlépe v březnu), nebo potom na podzim (před příchodem mrazů). Při přesazování a množení dbejte na to, aby každá jednotlivá oddělená rostlina měla jeden vegetační vrchol. Kořeny by neměly být dlouho na vzduchu, takže raději ihned sázejte na nové místo, a to nejlépe stejně hluboko, jako byla původní rostlina.
Kdy sklízet řapíky
Z rebarbory se přirozeně sklízejí pouze řapíky listů. Nejvhodnější doba na sklízení je od dubna do června a z každé rostliny skliďte pouze asi třetinu řapíků, aby se rostlina nevysílila. (Ze stejného důvodu je také dobré odstraňovat i vykvetlá květenství). Řapíky se vylamují u báze rostliny, nestříhají se ani se neřežou.
A co s řapíky rebarbory v kuchyni
Kromě oblíbeného koláče si můžete z rebarbory připravit výbornou marmeládu nebo kompot. Pozor: rebarboru by neměli konzumovat lidé s ledvinovým onemocněním, a to pro její vysoký obsah kyseliny šťavelové.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz