Lákají vás zajímavé a neobvyklé typy pokojových rostlin? Zkuste pěstování pepřince, neboť je výběr hned několika druhů odrůd, které se odlišují vzhledem a je zcela nenáročnou rostlinou. Neváhejte a pusťte se chutí do pěstování.
Rostlina, která vás nezklame
Pepřince jsou sázkou na jistotu, neboť se jedná o velmi dekorativní rostlinu, která nabízí využití do závěsných nádob, epifytických kamenů, pro osázení terárií. Pro majitele tropické zimní zahrady jsou ideální volbou jako společník k ostatním rostlinám, mezi které patří bromélie, orchideje či palmy.
Levná a vděčná rostlina do bytu
Předností je, že jednak lze pepřince pořídit velmi levně a snesou bez problému pokojovou teplotu, dokonce je není třeba mít přes zimu v chladnější místnosti. Rostlinu běžně zakoupíte v zahradnictví či v hobby marketu.
U nás se tato rostlina pěstuje především jako okrasná a může mít několik podob, neboť existuje značné množství druhů, až okolo jednoho tisíce. K nám se rostlina dostala z Amazonie, kde roste v tropických pralesech. Díky tomu, že pěstování opravdu není nikterak složité a náročné, těší se značné oblíbenosti. Jedná se tak o skromnou keříkovitou rostlinu s nevšedním květem, který je podobný svíčce.
S pralesním původem souvisí pouze nároky rostliny na vyšší vzdušnou vlhkost, z tohoto důvodu je lepší zvolit umístění do kuchyně než do přetopeného obývacího pokoje.
Jak na spokojené a zdárné soužití s pepřincem?
Zakoupenou rostlinu doma umístěte na polostinné místo, ne na přímé slunce a především zvolte stanoviště, kde bude po celou dobu relativně neměnná teplota, ideální je okolo 20 °C, která zároveň v zimním období neklesne pod 16 °C. Pozor na průvan, ten rostlině může ublížit. Rostlinu je vhodné jednou za dva roky na počátku jara přesadit. Vyberte vždy nádobu, která je maximálně jednou tak velká.
Pepřinec je nutné sázet do směsi tvořené pískem, rašelinou a listovkou ve stejném poměru 1:1:1. Zalévejte měkkou odstátou vodou pokojové teploty. Na jaře a v létě je vhodná spíše mírnější zálivka, v zimě pouze tehdy, aby nevysychl substrát. Hlídejte, aby nedošlo k přemokření půdy. V létě je dobré rostlinu rosit, neboť pepřinec si libuje ve vzdušné vlhkosti a pro jeho listy je to zcela ideální.
Dopřejte rostlině výživu od března do srpna přihnojováním prostředkem určeným pro okrasné pokojové rostliny se zeleným listem. Hnojení se provádí jednou za tři týdny a použijte pouze poloviční dávku, než je doporučeno na etiketě.
Nejznámější pozoruhodné odrůdy
- Pepřinec zkadeřený (P. capereta) – jedná se o nejčastěji pěstovaný druh, který se vyznačuje drobnými lístky, zelená barva přechází v olivovou, blíže řapíku se mění do červené.
- Pepřinec okrouhlolistý (P. rotundifolia) roste nejlépe na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Charakteristické jsou jeho husté trsy z delších a převislých stonků s přisedlými lístky
- Pepřinec tupolistý (P. obtusifolia) odlišující se vzhledem, neboť se jedná o robustnější druh vyznačující se většími a podlouhlými listy v tříbarevném provedení, kdy žlutobílá plocha je orámována načervenalým okrajem.
- Pepřinec epifytní (P.nivalis, P. asperula) a mnoho dalších skvostných odrůd této rostliny lze zakoupit a pěstovat v interiéru.
Když pepřinec má problémy
V případě padajících listů se jedná o příliš málo zálivky, velmi suchý vzduch. Je tak zapotřebí zvýšit vzdušnou vlhkost. Jestliže dojde k uhnívání stonku, jedná se o přemokřený substrát, je nutné méně zalévat. Pokud se objeví hnědé skvrny na listech, může to být způsobeno od slunce, zde je řešením změna stanoviště pro rostlinu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz