Pachystachys

Chmelník zlatý: Pokojovka, která vypadá jako drobný keřík se šišticemi

Opravdu zajímavý exemplář si můžete pořídit do sbírky svých pokojovek, když si zakoupíte chmelník (Pachystachys). Rostlina je to nenáročná, avšak velmi nápadná, a to zejména svými květovými listeny, které vypadají tak trochu jako šišky.

Odkud pochází

Chmelník zlatý (dříve také chmelník žlutý, lat. Pachystachys lutea) pochází z Mexika. V ostatních částech světa se pak pěstuje jako okrasná pokojová rostlina.

Jak vypadá

Chmelník vypadá jako malý keřík (dorůstá maximálně 0,5 m výšky), má oválné vejčité listy s výraznými žilkami a květové listeny žluté až zlaté barvy, kvete však nenápadnými bílými kvítky.

Co chmelník potřebuje

Chmelník je poměrně nenáročná pokojovka, potřebuje jen dostatek světla, nikoliv přímé slunce, teplotu má raději vyšší (18–26 °C), během vegetačního období dostatečnou zálivku a hnojení, během období vegetačního klidu zálivku mírnou, avšak substrát by neměl nikdy zcela vyschnout. Jako substrát stačí zahradní zemina, popř. smíchaná s trochou písku a rašeliny.

chmelník zlatý - Chmelník zlatý: Pokojovka, která vypadá jako drobný keřík se šišticemi

Pachystachys lutea

Přesazování, řez a množení

Přesazovat se doporučuje po odkvětu. Kromě přesazování je vhodné důkladně prořezávat/prostříhávat, a to vždy na jaře, aby si udržel pěkný tvar a nepřerostl. Množení je možné vrcholovými řízky, které vsadíme do stejného substrátu, který udržujeme stále vlhký a na teplém stanovišti.

Choroby a škůdci

Není náchylný na choroby a škůdce, avšak nedostatečná zálivka zejména v létě způsobuje opadávání listů, a příliš tmavé nebo chladné stanoviště zase způsobí, že vám nepokvete.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít