dekorace

Jak urychlit hyacinty, aby vám vykvetly už na Vánoce

Možná jste o tom také uvažovali. Na záhonku máte plno zdravých a krásných cibulek hyacintů a přemýšlíte, v čem se liší od těch cibulek z obchodu, které se za pár týdnů budou prodávat už nakvetlé, zatímco ty vaše se spíše ukládají k zimnímu spánku. Jak urychlit hyacinty, aby vám vykvetlyna Vánoce?

Máme pro vás dobrou zprávu: neliší se prakticky v ničem – jen v tom, jak se o ně po dalších 6-8 týdnů budete starat.

Hyacinty toho k nakvétání příliš nepotřebují

K dostání jsou v mnoha barvách, takže vaše Vánoce rozzáří kromě tradiční bílé třeba i modrou nebo několika odstíny růžové. Záleží na tom, jakou cibulku si koupíte nebo vytáhnete ze záhonu. Pokud vám jde o konkrétní barevné aranžmá, pak si pamatujte, že bíle kvetoucí hyacinty mají cibulky jednoduše bílé, ty růžově kvetoucí načervenalé a ty modré – inu jak jinak než namodralé.

Doma zasaďte cibulku do květináče a zasypte ji běžným substrátem pro pokojové rostliny tak, aby zhruba 1/3 v horní části zůstala odkrytá. Poté rostlinu mírně zalijte a zakryjte ji černou látkou. Nejlepší je, pokud zapíchnete k cibulce menší kolík a z černé látky uděláte jakýsi stan. Položení látky přímo na cibulku by mohlo deformovat vyrážející poupata.

Hyacintu bude trvat 6-8 týdnů, že poupata vyraší. Po celou tuto dobu by měl odpočívat při teplotě 5-8 °C. A co s hyacintem dál?

rostliny - Jak urychlit hyacinty, aby vám vykvetly už na VánoceLátku ihned neodkrývejte, rostlinku byste zbytečně šokovali

Až se poupata pěkně nalijí, potřebuje už hyacint teplejší místo – okolo 18 °C. Ovšem pozor, látku ještě cca týden ponechte na místě, aby se rostlina na nové podmínky stihla adaptovat. Teprve poté ji sundejte a hyacint vám rychle vykvete. Mírně zalévejte (mnohdy postačí i rosení) a užívejte si té voňavé krásy. V nepříliš vytopené místnosti vám hrozny jeho květů vydrží osvěžovat vzduch i po tři týdny, v teplejším prostředí odkvete rychleji. A jakmile odkvete, přestaňte ho zalévat a počkejte, až všechny listy zežloutnou a opadají. Někteří zahradníci doporučují v tomto období hyacint přihnojit, jiní tento krok nechávají až na jarní výsadbu. Ven můžete hyacinty sázet po zmrzlých asi v polovině května nebo poté v září a v říjnu. Tehdy jsou podmínky pro výsadbu optimální.

Hyacint lze pěstovat i hydroponicky

Ovšem málokdo ví, že pro úspěšné rychlení hyacintu není květináč s hlínou vůbec potřeba. Bude vám k tomu stačit jakákoli nádoba se zužujícím se hrdlem, do níž lze zasadit cibulku tak, aby voda dosahovala asi tři centimetry pod ní. Hyacint sám vyšle velmi rychle dlouhé kořeny k zásobě životodárné tekutiny. A pokud do vody navíc přihodíte kousek hnědého uhlí, nebudete ji muset téměř vůbec měnit. Jinak je hydroponické pěstování hyacintu úplně stejné jako to klasické. Můžete si tedy vybrat, který způsob vám bude vyhovovat více.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář