Její domovinou jsou teplé mexické a bolivijské roviny, ale dařit se jí bude i u nás. Ačokča na první pohled připomíná papriku včetně jejího kulinářského využití, mladé plody však lze nakládat stejným způsobem jako okurky. A odtud dostala i svou českou přezdívku – paprikookurka.
Její listy si milovníci exotiky mohou splést třeba s oblíbeným jiaogulanem. Vyrůstají však na tenkých liánách, jež se při dostatku vhodné opory dokáží pnout i do délky několika metrů. Navíc se bohatě větví.
Bez předpěstování to nepůjde
V našich podmínkách je možné černá lesklá semena ačokči vysévat napřímo do záhonku jen v těch nejteplejších oblastech, a to po květnových mrazících. Většina z nás si je však bude muset předpěstovat, podobně jako papriky. Postačí k tomu malé kelímky od jogurtu s otvorem na dně a s dobrou drenáží. Mladé ačokči poměrně rychle rostou, takže by měla platit zásada: jedno semínko na jeden kelímek.
Později od sebe jejich jemné kořínky rozhodně nerozplete, a pokud zasadíte více sazeniček vedle sebe, nebudou příliš dobře růst. Předpěstované rostliny zasadíme na záhon a připravíme jim vhodnou oporu. Nám se osvědčila tvorba kruhových záhonů okolo podpěr pro truhlíkové jahody nebo jiné drobné ovoce. Ale velmi dobře se jim bude dařit i u plotu nebo blízko pletiva. S trochou šikovnosti mohou vytvořit i skromný živý plot, který ochrání třeba váš balkon před zvídavými pohledy z ulice.
Na jednom metru by se měly nacházet pouze dvě sazeničky, ale nebojte se. Už čtyři ačokči dokáží díky svému rychlému růstu a velké výnosnosti pokrýt spotřebu průměrně čtyřčlenné rodiny.
Náš tip: mladé listy ačokči velmi chutnají slimákům. Ochraňte je proto obsypáním pískem, vaječnými skořápky nebo pilinami (nutno opakovat po každém dešti). Jakmile výhonky zesílí a ztmavnou, ztratí pro tyto obávané škůdce svou atraktivitu.
Příliš péče nepotřebují, na úrodu se můžete těšit v srpnu
Ačokču postačí vydatně zalévat a každý druhý týden pohnojit výživou určenou pro papriky. První malé plody se začnou objevovat na konci července, plodit pak bude až do prvních mrazíků – tedy zpravidla do října. Malé plody vhodné pro zavařování poznáte snadno – nemají uvnitř ještě tvrdá černá semena. Zpočátku jich několik rozkrojíte, později už vhodnou velikost určíte na první pokus. Lák můžete použít stejný jako na okurky.
Větší plody paprikookurky se v kuchyni vyrovnají zeleným paprikám. Dají se použít nakrájené třeba do leča nebo ovocných salátů, ale velmi chutné jsou i plněné masovou směsí v rajské omáčce. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Jen si pamatujte, že černá semena nejsou jedlá – to ostatně platí pro jakákoliv semena této barvy v přírodě. Je to barva varování, jež vás může ochránit před nepříjemnými zažívacími potížemi.
Náš tip: Pokud budete ačokču pěstovat ve skleníku, můžete si užívat stále nových a nových plodů klidně až do Vánoc.
Konzumace plodů ačokči má navíc na naše zdraví velmi pozitivní účinky. V syrovém stavu pomáhá proti cukrovce, vařená nebo dušená zase uvolňuje množství látek bojujících proti vysokému krevnímu cholesterolu. A zapomenout nesmíme ani na listy. Mají totiž protizánětlivé účinky, takže se používají jako obklady na zanícená nebo špatně se hojící místa. Přes léto budete mít hnojnou zásobu domácích léčivých obkladů, na zimu však bohužel uchovávat nejdou. Lze však vyrobit tinkturu z půl litru alkoholu a dvou velkých hrstí čerstvých listů. Obojí necháme v temnu a chladu měsíc odstát, a poté užíváme po kapkách preventivně nebo při blížících se zdravotních obtížích – třeba nachlazení.
Plody ačokči lze zase nakrájet na proužky a zamrazit. V zimě je pak můžete použít pod maso nebo třeba do sekané. Zajistíte si tak zásobu účinných látek na celý rok.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Ačokču pěstujeme už mnoho let v Podkrkonoší a bez předpěstování, vždy po polovině května nastrkáme semena přímo do hlíny a úroda je vždy obrovská.