Květiny jsou skvělým darem pro každou ze zvláštních příležitostí života, a dokonce i pro chvíle mezi nimi. Kytice jasných květů může přivést radost do jakéhokoli prostoru a zanechat trvalý dojem. Ať už jste obdrželi výroční uspořádání, promoční kytici nebo si vybrali nádhernou partii na konferenční stolek, budete si chtít jistě užít pěkný pohled na vázu plnou těchto květin co nejdéle.
Smutná pravda je, že čerstvé řezané květiny nevydrží navždy. Ale naštěstí existují pokyny a málo známé tipy, které můžete použít k zajištění dlouhé životnosti vašich květin. Odhalujeme vše, co potřebujete vědět o tom, jak zajistit delší život řezaných květin. Nádherně tak vyzdobí váš obývací pokoj a ložnici, ale i kvalitní dřevěné zahradní domky a další venkovní prostory.
Tipy pro péči o kytice
Prvním krokem k tomu, aby vaše květiny zůstaly čerstvé déle, je dodržování několika pokynů pro péči o květiny. Použijte tipy níže k prodloužení životnosti vašich květů od začátku.
- Řezání stonků. Jedna z nejčastějších chyb, které lidé po přijetí květin je to, že zapomínají na stonky. Použijte zahradní nůžky a odřízněte 2,5 cm pod úhlem. Řezání stonků pod úhlem umožňuje lepší přívod vody, protože na dně vázy nejsou umístěny ploše. Po počátečním řezu nezapomeňte znovu kytici ořezat za pár dní.
- Ořízněte všechny listy pod vodou. Nejen, že vaše kytice tak vypadají lépe, ale také zabraňujete růstu bakterií. Některé květiny, jako jsou růže, mají krycí plátky, které jsou dva nebo tři nejvzdálenější plátky květů. Odstraněním těchto lístků se květina zcela otevře. Po počátečním prořezávání byste měli každodenně zkontrolovat své květiny a odstraňovat mrtvé nebo volné listy a okvětní lístky, aby nedošlo k bakteriální hnilobě.
- Zalévejte moudře. Je důležité, aby vaše kytice byla hydratovaná, ale to je potřeba udělat moudře. Vaše květiny nevydrží dlouho bez vody, zvláště poté, co byly stonky oříznuty. Použijte čistou vázu, kterou naplníte vodou o pokojové teplotě. Poté dejte kytici květů. Každé dva až tři dny vázu myjte a měňte vodu.
- Vyhněte se přímému slunečnímu světlu, horku, průvanu a ovoci. Vaše květiny vydrží déle v místnosti s chladnými teplotami. Vyhněte se jejich vystavení na přímém slunečním světle nebo v blízkosti zařízení, která generují teplo. Budete se také chtít vyhnout oblastem, jako jsou otevřená okna, otopné nebo chladící větrací otvory a stropní ventilátory, protože mohou způsobit rychlou dehydrataci květin. Také byste neměli umísťovat svou kytici v blízkosti ovoce. Zrání plodů uvolňuje malé množství ethylenu, což může snížit životnost vaší kytice.
Kromě všeobecné péče lidé také experimentují s různými způsoby, jak zvýšit trvanlivost květin ještě o něco déle.
Zajímavé způsoby, jak prodloužit životnost květin
Překvapivě můžete mít doma několik věcí, které vám pomohou prodloužit životnost vašich kytic. Podívejte se na zajímavý seznam opatření:
- jablečný ocet a cukr,
- aspirin,
- bělidlo,
- mince,
- květinová výživa,
- lednice,
- lak na vlasy,
- soda,
Jistě, tyto teorie jsou přesvědčivé, ale které skutečně zlepšují život vašich kytic? Pro zkontrolování byl proveden pokus, kdy devět různých kytic bylo dáno do vázy s vodou a do každé vázy se přidalo ještě i následující opatření k ošetření květin. V jedné váze byla pouze voda, která nebyla ošetřena.
Jablečný ocet a cukr
Dvě lžíce jablečného octa a dvě lžíce cukru přidejte do vody předtím, než do ní vložíte kytici. Jablečný ocet působí proti bakteriím a cukr dodává kytici živiny. I když směs jablečného octa a cukru nezaznamenala nejhorší výsledek, příliš život kytice neprodloužila.
Aspirin
Rozdrťte jednu tabletu aspirinu a nechte ho rozpustit ve vodě. Tu pak dejte do vázy ke kyticím. Aspirin má snižovat hladinu pH, což umožňuje kyticím růst rychleji a působí jako prevence vadnutí. Aspirin může být řešením na bolesti hlavy, ale není moc dobrý k prodloužení životnosti kytice.
Bělidlo
Do vody k váze přidejte ¼ lžičky bělidla. Přidejte kytici, která by měla vydržet déle, než v obyčejné vodě. Bělidlo by mělo předcházet tomu, aby se voda ve váze zakalila, a současně bojuje proti bakteriím. Ačkoli se voda ve váze skutečně nezakalila, životnost květin se neprodloužila…
Mince
Měděné mince by měly působit jako okysličující látka a bojovat proti růstu bakterií. Květy se krásně otevřely, ale možná příliš rychle, takže místo vadnutí začali na konci sedmého dne opadávat.
Květinová výživa
Přidání květinové výživy do vaší vázy k čerstvým květům je osvědčeným způsobem, jak udržet vaše květy čerstvé. A skutečně – květiny vydržely čerstvé déle.
Lednice
Když dáte své kytice na 8 hodin (v noci) do lednice, měli byste prodloužit jejich životnost. Květinám se lépe daří při chladnějších teplotách. Předpokládá se, že nízké teploty pomáhají zpomalit stárnutí. Vypadá to, že to skutečně funguje. Kytice, která šla přes noc do lednice, skutečně zvadla jako poslední. Tato kytice vypadala zdravě i v 10. den.
Lak na vlasy
Posprejujte čerstvé květy lakem na vlasy. Neexistuje mnoho vědy, která by podpořila tuto teorii, ale drží vaše vlasy na místě, takže by to mělo fungovat, ne? Špatně. Doporučujeme vám, abyste to za každou cenu vyloučili. Lak na vlasy je opravdu nejhorší způsob, jakým se můžete snažit prodloužit životnost své kytice.
Soda
Přidejte ¼ šálku jedlé sody do vázy s vodou a vložte kytici. Cukry obsažené v sodě by měly prodloužit životnost květů, a dokonce vylepšit jejich vůni. A skutečně – květiny krásně voněly a dokonce vydržely déle. Ve skutečnosti dokonce i v den 10 vypadala kytice zdravá s tím rozdílem, že se květy otevírají více. Jedná se o druhý nejlepší výsledek.
Vodka
Přidejte několik kapek vodky (nebo nějakého čistého alkoholu) do vody ke kytici. Vodka má jiný vliv na květiny. Alkohol má schopnost zabraňovat produkci etylenu, plynu, který pomáhá rostlinám růst. To by mělo zpomalit stárnutí květin. To se ukázalo jako pravdivé, takže vodka je třetí nejlepší způsob, jak prodloužit životnost kytice.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz