Šater se často využívá do vazby slavnostních květin, zvlášť svatebních. Záplava křehkých kvítků připomíná krajkový závoj. Naše babičky pěstovaly v zahrádkách vysoké druhy, v současnosti jsou oblíbené nízké, kompaktní druhy.
Rod šater nezahrnuje jen nevěstin závoj, V Evropě, severní Africe a Asii můžeme najít přibližně sto druhů. Jsou mezi nimi jednoleté i dlouhověké rostliny. Název nevěstin závoj si vysloužil podle podobnosti drobných kvítků s krajkovým svatebním závojem.
Nejznámější je šater latnatý (Gypsophila paniculata) neboli nevěstin závoj. Rostlina je doma ve střední Evropě. I u nás je k vidění volně v přírodě, v teplých písčitých nížinách. Je chráněný, takže ho trhat nelze, můžete si ho ale vypěstovat na zahrádce. Kvítky jsou zbarveny do bíla a růžova.
Jak šater pěstovat
Rostlině bude nejlépe na slunném místě, chráněném před větrem. Má rád vápenitou půdu. Ta by měla být hlinitopísčitá až kamenitá s přídavkem vápna. Vyšším druhům dopřejeme zálivku, nižší odrůdy snesou i letní sucho. Pokud nemáte propustnou půdu, vykopejte jámu 60×65 cm a dno vysypejte štěrkem. Jámu dosypeme zeminou smíchanou s kompostem a pískem. Nyní vysadíme rostliny.
Pokud chcete šater pěstovat ze semen, výsev se provádí březen-červen.
Letničky vyséváme v březnu do truhlíku, trvalky v období duben-červen.
Předpěstované rostlinky lze zakoupit v zahradnictví. Vzrostlé sazeničky vysazujeme v červnu a červenci na záhon. Šater se hodí i k řezu, ve váze vydrží poměrně dlouho. Nízké druhy se uplatní ve skalkách, vyšší v trvalkových záhonech.
Jak sušit nevěstin závoj
Větvičky se odstřihnou dříve, než se květy rozvinou. Jinak by vám opadaly. Větvičky dejte do vázy a dejte na dno malé množství vody. Květy budou pomalu zasychat a udrží si tvar.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz