O tom, že má ocet mnohostranné využití v domácnosti, ví každý. Avšak velmi přínosné uplatnění nachází právě i jinde, neboť dokáže odehnat mravence, krtka, dokáže urychlit klíčení, skvěle se vypořádá s plevelem. A to není zdaleka vše. Bylo by škoda nevyužít jeho pozitivních účinků, nemyslíte?
Zatímco použití různých pesticidů, toxických látek či chemikálií může být škodlivé a nebezpečné pro děti, domácí zvířata, je použití octa ideální volbou. Levná, ekologická a velmi efektivní alternativa je mnohem lepším řešením.
Čištění květináčů i zrezivělého nářadí
Postupem času hliněné květináče získají nepěkný vzhled působením vápníku, minerálů, solí. To vše lze vyřešit octem, který zbaví veškerých nevzhledných usazenin. Postačí koupel květináčů v roztoku, poměr 1 díl octa a 3 díly vody.
Pokud vám přes zimu zrezivěl rýč, hrábě, motyčka či jiné nářadí, není třeba hned kupovat nové, ale stačí opět poskytnout octovou lázeň a v ní ponechte nářadí cca 10 minut a poté řádně opláchněte čistou vodou.
Zbavení se mravenců a jiných zákeřných škůdců
Ocet je velmi účinný v rámci odpuzení mravenců. Pokud se potýkáte v zahradě s mravenci, vše lze úspěšně vyřešit roztokem octa v poměru 1:1. Polijte roztokem mraveniště či místa, kde je největší výskyt mravenců. Typicky výrazná vůně octa odpuzuje mravence.
Stejně tak vůně octa není příjemná i dalším zvířatům, jako jsou hlodavci, krtci, psi, králíci apod. Doslova se jim hnusí a vyhýbají se takovému místu. V tomto případě se doporučuje nepotřebné, vyřazené oblečení namočit v octu a udělat z nich dekoraci v podobě typického strašáka, také můžete umístit na strom oděv nasáklý octem. Textil je vhodné jednou týdně namáčet do octa, tím lze dosáhnout lepšího efektu.
Ocet porazí plevel
Boj s plevelem je nekonečný, to ví každý. Také vás bolí záda od neustálého ohýbání a vytrhávání nežádoucího plevele? Řešení je tak snadné a jednoduché, stačí plevel zavlažit octem a zahrada bude vypadat dokonale.
Také můžete využít ocet pro účinné odstranění trávy z chodníků, dlažby či ze stěn. Zde se jedná také o boj, který nebere konce. Koncentrovaný ocet vyhubí trávu a mech prorůstající přes veškeré spáry v dlažbě či v plotech. Zde postačí párkrát aplikovat na daná místa a bude po plevelu.
Prodloužení životnosti řezaných květin
Také si zoufáte, když si natrháte květiny z vlastní zahrádky či zakoupíte v květinářství pro radost a přinesete domů, ale za pár dní květiny uvadnou a musíte se s nimi nechtěně rozloučit? Chcete si užít jejich přítomnost po delší dobu? Malé tajemství spočívá v tom, že když dáte do vázy s vodou trochu octa a čajovou lžičku cukru a budete takto činit každé čtyři dny, buďte si jisti, že vám květiny hned tak nezvadnou.
Umocnění rychlosti klíčení semen
I zde můžete využít pozitivního účinku, neboť ocet působí neuvěřitelně na klíčivost jakýchkoliv semen. Postup je následující – semínka nejdříve obruste pilníkem či hrubým brusným papírem, poté dejte do ½ litru vody kapku mycího prostředku na nádobí a 125 ml octa. V této směsi ponechte semena přes noc.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Ocet vám nijak výrazně nepomůže s bojem proti plevelu. Bohužel.
Ale pomůže, po několikerém použití octa už vám tam neporoste žádný plevel,ani užitečné rostliny, zkrátka nic.Pak můžete začít vápnit a uvést PH do původních hodnot.To už je lepší použít plamenomet.
Dělám to už od oka, tak nedám přesný poměr. Trošku vody, tolik, aby se v ní rozpustila asi hrst soli, asi půl lahve octa a hrnek Jaru. Nechat všechno pěkně spojit. Nalít do lahve, třeba od toho octa, udělat dírku a preparátem stříkat na plevel mezi dlažbou. Uschne. Ovšem nesmí ho být mnoho. Láhev mám stále venku při ruce. Zůstává tam i přes zimu. Když roztok po čase zhoustne přidá se ocet, nebo trošku vody.
taky si říkam když hubí plevel jak může pomáhat při klíčeni či čerstvosti květin.
Brousil jsem pilníkem kilo semínek máku. Pak jsem je dal dle Vašeho návodu naklíčit do octu. Nevím jestli vzejdou rychleji, ale já jsem na odpis.
Dobré ráno
Pozval jsem si sýkory, holoubky a další hodné ptáčky, co jsou v každé pohádce o dobru a zlu při třídění zrna od plevele či popela, a pak jsem už žádný ocet nepotřeboval 🤗
Jak dlouho jste brousil? Ten pilník byl rašple nebo pilníček na nehty? Máte smysl pro humor, na odpis nejste.
Stále bojují s dřepčíky,likvidují ředkvičky,kapustu,čínské zelí,postřiky nepomáhají,za pár dnů jsou zpět,kde se berou a jak se jich zbavit,poradí někdo?
Petr: „Stále bojují s dřepčíky,likvidují ředkvičky,kapustu,čínské zelí,postřiky nepomáhají,za pár dnů jsou zpět,kde se berou a jak se jich zbavit,poradí někdo?“
Zkuste odvar z rebarbory.
Zdena
Zasaďte dřepčíkům poblíž bramboru jako lákadlo a tam je likvidujte mechanicky a postřikem. Když mají dřepčíci nablízku bramboru tak nejdou na ostatní zeleninu, protože brambora jim víc chutná.
Vyzkoušené a fungující. Záhony po vysetí zakrývám bílou netkanou textilií. Počítat s jejím „ukotvením“-pokládám na její okraje dokola záhonu kameny. Také je třeba počítat s určitou velikostí-šířkou textilie tak, abyste ji mohl postupně podle toho, jak rostliny vzchází a rostou uvolňovat, aby měli pod ní dostatek prostoru. Já kupuji širší, na záhon ji zprvu pokládám tak, že její okraje podhrnu, aby záhon zprvu přikryla „těsněji“ a mohla je pak postupně,jak rostlinky rostou uvolňovat. Nechávám je pod textilií po celou dobu průběžné sklizně až do její sklizně celkové. Od doby, co používám tuto textilii, není potřeba žádného postřiku a navíc pomáhá udržovat vláhu, kterou ředkvičky potřebují. Mimochodem. Textilií přikrývám zpočátku i zaseté záhony mrkve, petrželí, kopru ,cibule ,špenátu, i cuket, dýní, hrášku i třeba mečíků-těch do doby, kdy vyraší a vzejdou pár cm.listy. ( Máme zahradu na severozápadní stranu).
Zkuste draselnou sůl,velmi se nám osvědčila proti hadˇatku ,které škodí i v bramborách. Posypeme ihned při sázeni.
Na dřepčík platí hořčice. Ještě není pozdě ji sázet na záhon mezi rostlinami…budete mít od dřepčíku pokoj a nemusíte mulčovat 🙂
Tak tohle je řada nad zlato – brousit semínka pilníkem a máčet je v octu a prostředků na nádoby ?????????
Ocet není vůbec od věci. Použil jsem teplou, octovou, obarvenou vodu, zbytek z barvení velikonočních vajíček, na poraněnou odcházející jabloň. Suchá a poraněná místa jsem jednoduše polil a pak zatřel štěpařským voskem (7 : 1 : 1 – kalafuna : hovězí lůj : včelí vosk – vše rozehřáto a smícháno s lihem do kašovité konzistence). Stromu to vtisklo nový život… . A mně také…
Zakyselit si pudu super nápad…
…prodejte zahradu a máte pokoj…NA FURT !
na ocet nedám dopustit ,na dvoře kde mám dlažební kostky jsem přes sezonu musela plejt každou chvílí a je to dnes 4 rok co postříkám neředěným octem 2krát za sezonu a po plevelu ani náznak,dnesje 6.5. amohu říct že na dvoře ani lístek a to jsem ocet použila naposledy loni v letě tak asi tak,raundap bych nikdy nekoupila ,drahé a ještě hoodně jedovaté Renata