Macešky jsou krásným zpestřením zahrady, a již dávno neplatí, že by patřily jen na hroby na hřbitovech. Vypěstujete-li si macešky sami, budete mít barvy, které se vám líbí a kvetoucí zahradu po celé léto.
Pěstování ze semínek
Semínka macešek je potřeba vysévat na přelomu srpna a září, protože maceška je rostlina dvouletá. Vysévejte doma nebo do skleníku, kde teplota neklesne pod 15 °C. Macešky začínají nasazovat poupata během února a března, a potom v dubnu je můžete začít vysazovat na záhony nebo do nádob. Pokvetou až do podzimu.
Péče o macešky
Macešky potřebují lehkou propustnou půdu, jako stanoviště raději stín nebo polostín, protože nemají rády přímé sluneční záření a už vůbec ne letní žár. Dále potřebují pravidelně zalévat, ve větších teplech i dvakrát denně. Také jim pomůžete, když je budete často odplevelovat, a můžete je přihnojovat tekutými hnojivy jednou za 14 dní.
Kombinace s jinými květinami
Macešky vyniknou na záhonech samy, ale můžete je kombinovat i s jinými květinami, například astrami, begoniemi, afrikány, v nádobách i s lobelkami a verbenou. Záleží také na vašem vkusu a na konkrétních barvách macešek. K létu se hodí modro-žluté kombinace, do podzimních dekorací zase oranžovo-fialové nebo červené.
Choroby a škůdci
Chorobami macešky naštěstí téměř netrpí, ale zato je mohou napadnout mšice – ideálním způsobem, jak se jich zbavit, je chemický postřik. Někdy macešky – zvláště na záhonech – napadají slimáci, tady je každá rada drahá, obvykle je musíte v rukavicích vysbírat a vyhodit. Někdo doporučuje speciální tablety proti slimákům nebo posolení – ovšem častým solením slimáků se může stát, že dojde k přesolení půdy, ve které pak nic neporoste.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz