mandelinka bramborová

Jak na mandelinku bramborovou

Pokud pěstujete každoročně brambory pro svoji potřebu, jistě jste se také už setkali s jejich úporným škůdcem – mandelinkou bramborovou. A proč je tak úporný? Protože stejně jako brambory pochází z Ameriky, a nemá tedy u nás žádného přirozeného nepřítele.

Jak poznáte napadení brambor mandelinkou bramborovou

Napadení poznáte velice jednoduše – jednak budou na bramborech viditelné dospělé mandelinky, jednak budou listy okousané od larev a brambory budou znatelně chřadnout, i když mají dostatek vláhy i hnojiva.

Jakými prostředky mandelinku definitivně zlikvidovat

Existuje mnoho „osvědčených“ postupů, ale nejspíš si budete muset vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. My jsme je pro vás alespoň shrnuli.

křen - Jak na mandelinku bramborovou

Zdroj foto: wikipedia

Křen

Mandelinka také nesnáší křen. Zkuste proto kolem záhonu s brambory vysadit tuto plodinu a měli byste mít od škůdce pokoj. Navíc mít vlastní křen také není k zahození.

Ruční sběr

Můžete se vydat do záhonu mandelinek a ručně všechny brouky, larvy a listy s vajíčky sesbírat. Pozor: Vezměte si na to gumové rukavice, mandelinky pouští oranžovou tekutinu, která by se vám z rukou špatně smývala, nemluvě o tom, že sbírání těchto brouků je extrémně nepříjemné. Výhodou je, že pravděpodobně sesbíráte všechny brouky i jejich stadia; nevýhodami pak to, že mandelinky ještě musíte zlikvidovat, a navíc se vám mohou na zahradě objevit další, zvláště pokud máte za plotem pole brambor.

Chemický postřik

Zaručeně účinný je chemický postřik insekticidem, který mandelinku rychle zlikviduje. Je účinný na všechna stádia. Vyplatí se v okamžiku, kdy již došlo k přemnožení mandelinky a ruční sběr není možné praktikovat. Ovšem brambory pak už nebudou v biokvalitě, což je tedy jediná nevýhoda. Naopak výhodou je, že chemický postřik chrání i nějaký čas po aplikaci, takže vám na záhon nepolezou další brouci.

Postřik z kopřiv

Občas se osvědčí i postřik z kopřiv, které naložíte do sudu, zalijete vodou a necháte na slunci stát několik dní. Potom scedíte a použijete do postřikovače podobně jako chemický postřik. Výhodou je, že tento postřik je zaručeně přírodní. Nevýhodou je pak to, že postřik velmi zapáchá a to může vadit třeba sousedům.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít