Chcete si vypěstovat vlastní salátovky? Pak se pusťte směle do toho. Stačí vám jen skleník a pár semínek.
Výsev
Výsev okurek proveďte do minikvětináčků v bytě nebo ve vytápěném skleníku. Zeminu volte hlinitou a propustnou. Okurky potřebují především teplo a vlhko, květináček rozhodně nesmí vyschnout. Jakmile se objeví první rostlinky, zalévejte často, ale nepřelévejte.
Výsadba do skleníku
Po 15. květnu je možné přesadit sazeničky okurek do skleníku, který je nevytápěný. Dejte jim rozestupy aspoň 30 cm, aby měly dostatek místa na růst i na plody – přece jen okurky jsou docela velké. Okurky ve skleníku můžete přihnojovat hnojivy na plod a zalévat, ale ne na listy, aby okurky nenapadly choroby, jako např. plíseň okurková nebo padlí. Zalévejte vodou, která nemá nižší teplotu, než je teplota půdy, ať okurky neutrpí šok. Nutností je také větrání skleníku ve větších teplech a případné zastínění, pokud je skleník na přímém slunci.
Vyvazování okurek
Aby se vám okurky nepolámaly, je dobré přidat ke každé oporu a přivázat je. I jednotlivé stonky s plody pak můžete vyvazovat, aby plody nebyly položené na zemi nebo na listech okurky, a mohly dobře dozrát a nekazily se.
Škůdci
Kromě chorob mohou okurky zejména v uzavřeném prostoru skleníku napadnout molice nebo mšice. Je dobré kontrolovat okurky častěji a v případě napadení ihned zasáhnout postřikem.
Skladování
Okurky trhejte, když jsou zralé, nenechávejte je přezrát. Můžete je uskladnit ve sklepě nebo na jiném chladném místě – vydrží i několik týdnů.
A jak okurky zužitkovat
Okurky mají sice málo vitamínů, ale zato hodně vody a jsou výborné pro redukční dietu. Z okurek vytvoříte kromě tradičního salátu i řecký salát anebo studenou polévku. Také si z nich můžete připravit pleťovou masku nebo dát kolečka okurek na oči po náročném dni plném hledění do počítače.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz