ovocný sad

Proč si vybrat sloupovité stromky

V současné době jsou mezi pěstiteli velmi oblíbené tzv. sloupovité stromky. Jedná se o takové odrůdy, které dorůstají malé výšky (max. 3 metry) a jsou velmi štíhlé. Díky tomu je česání ovoce snadné a zvládnou to i malé děti. Proč si tedy takový stromek, nebo i více stromků nepořídit do vaší zahrady?

Jaké druhy sloupovitých stromků existují

Dnes již existují sloupovité odrůdy u všech známých ovocných stromů – seženete jabloně, hrušně, švestky, višně, třešně, broskve, meruňky, mirabelky… A u některých z nich máte na výběr i mnoho druhů odrůd, takže si můžete vybrat, jestli chcete jablka spíše sladší, nebo kyselejší apod.

Kam se sloupovité odrůdy hodí

Sloupovité stromky se hodí do menších zahrad a jejich obrovskou výhodou je, že se dají pěstovat i v nádobách, takže je možné dokonce umístění na terase, balkónu či lodžii. Ale ani majitelé větších zahrad nemusejí zoufat – vždy je možné kombinovat velké ovocné stromy s těmi sloupovitými, anebo ze sloupovitých stromků vytvořit menší sad pro děti.

sad - Proč si vybrat sloupovité stromky

Jak stromky vysazovat

Stromky vysazujeme do vzdálenosti 50–60 cm, více prostoru nepotřebují. Vždy se řídíme potřebami toho kterého stromku ohledně půdy, živin a vláhy, zde je to stejné jako u velkých stromů. Zatímco višně a třešně můžete pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách, broskve, meruňky a nektarinky jsou velmi citlivé na zimu a mrazy a svědčí jim spíše teplejší nížiny.

Jak o stromky pečovat

Aby si sloupovité stromky udržely svůj malý a štíhlý tvar, je třeba je zastřihávat. Řez ale provádíme vždy v létě, zimní řez se vůbec nedoporučuje. Hlavní výhon (tzv. terminál) můžeme podle potřeby zastřihnout v jakékoliv výšce, která nám bude vyhovovat – např. 2,5 metru. Postranní výhony stříháme za třetím očkem, a to nejlépe koncem srpna. Žádná další speciální péče není potřeba. Samozřejmě při extrémně suchém počasí stromky zalijeme a na jaře jim můžeme přidat hnojivo ve formě kompostu. Pokud pěstujeme stromečky v trávníku, udržujeme kolem kmenů část volné půdy nebo mulče, jelikož trávník spotřebovává z půdy mnoho živin.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

four × five =