ovocný sad

Proč si vybrat sloupovité stromky

V současné době jsou mezi pěstiteli velmi oblíbené tzv. sloupovité stromky. Jedná se o takové odrůdy, které dorůstají malé výšky (max. 3 metry) a jsou velmi štíhlé. Díky tomu je česání ovoce snadné a zvládnou to i malé děti. Proč si tedy takový stromek, nebo i více stromků nepořídit do vaší zahrady?

Jaké druhy sloupovitých stromků existují

Dnes již existují sloupovité odrůdy u všech známých ovocných stromů – seženete jabloně, hrušně, švestky, višně, třešně, broskve, meruňky, mirabelky… A u některých z nich máte na výběr i mnoho druhů odrůd, takže si můžete vybrat, jestli chcete jablka spíše sladší, nebo kyselejší apod.

Kam se sloupovité odrůdy hodí

Sloupovité stromky se hodí do menších zahrad a jejich obrovskou výhodou je, že se dají pěstovat i v nádobách, takže je možné dokonce umístění na terase, balkónu či lodžii. Ale ani majitelé větších zahrad nemusejí zoufat – vždy je možné kombinovat velké ovocné stromy s těmi sloupovitými, anebo ze sloupovitých stromků vytvořit menší sad pro děti.

Jak stromky vysazovat

Stromky vysazujeme do vzdálenosti 50–60 cm, více prostoru nepotřebují. Vždy se řídíme potřebami toho kterého stromku ohledně půdy, živin a vláhy, zde je to stejné jako u velkých stromů. Zatímco višně a třešně můžete pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách, broskve, meruňky a nektarinky jsou velmi citlivé na zimu a mrazy a svědčí jim spíše teplejší nížiny.

Jak o stromky pečovat

Aby si sloupovité stromky udržely svůj malý a štíhlý tvar, je třeba je zastřihávat. Řez ale provádíme vždy v létě, zimní řez se vůbec nedoporučuje. Hlavní výhon (tzv. terminál) můžeme podle potřeby zastřihnout v jakékoliv výšce, která nám bude vyhovovat – např. 2,5 metru. Postranní výhony stříháme za třetím očkem, a to nejlépe koncem srpna. Žádná další speciální péče není potřeba. Samozřejmě při extrémně suchém počasí stromky zalijeme a na jaře jim můžeme přidat hnojivo ve formě kompostu. Pokud pěstujeme stromečky v trávníku, udržujeme kolem kmenů část volné půdy nebo mulče, jelikož trávník spotřebovává z půdy mnoho živin.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zanechte komentář