exotická strelicie

Pět nejexotičtějších rostlin do vašeho bytu

Pokud před tradičními rostlinami dáváte přednost exotice a chcete své návštěvy ohromit nečekanými kousky, pořiďte si alespoň jednu z těchto neobvyklých a překrásných pokojovek.

1. Echmea

Nádherná růžice s červeným květem uprostřed se bude vyjímat v každém obývacím pokoji. Dopřejte jí slunné stanoviště, nikoliv však přímé slunce, pravidelnou zálivku jak do květináče, tak do růžice, při velmi suchém vzduchu doporučujeme rosit. Přihnojujeme ve vegetačním období jednou za 14 dní. Pokud máte možnost umístit ji na zimu do chladnější místnosti (okolo 16 °C), odvděčí se vám bohatým a velkým květem příští sezonu.

2. Citronovník kantonský

Jako zástupce citrusů doporučujeme citronovník kantonský. Jedná se vlastně o křížence citronovníku a mandarinky. Již dvouleté rostliny kvetou a plodí. Květy jsou bílé, která přechází až do fialové, plody pak oranžové až červené. Chutí připomínají limetky. Citronovník je poměrně odolný, daří se mu dobře v bytě a nevadí mu ani přechodný nedostatek zálivky.

3. Fitónie

Někdy se jí také říká „hadí kůže“. Jedná se o plazivou rostlinu se zelenými listy, které mají výrazné červené žilky. Původem pochází z tropických deštných pralesů, takže je stínomilná. Potřebuje pravidelnou zálivku, substrát nikdy nesmí vyschnout, ale nesmí být ani přemokřený. Při vyschnutí se fitónii kroutí listy, při přelití žloutnou. Voda na zalévání je nejlepší dešťová, odstátá nebo převařená, nesmí být studená. Za sucha rostlinu roste. Na zimu je nejlépe uložit ji do místnosti s teplotou okolo 15 °C.

exotiká fittonia - Pět nejexotičtějších rostlin do vašeho bytu

4. Asparágus

Zajímavá rostlina pochází z Jižní Ameriky a je příbuzná jedlému chřestu. Dorůstá výšky až 1 metr. Je velmi odolný, nevadí mu ani vyschnutí substrátu, ani suchý vzduch v bytě. Má rád slunce i polostín, v zimě teploty od 10 do 15 °C. Jen pozor, pokud máte děti: jeho plody jsou jedovaté.

5. Strelície

Jedná se o nádhernou rostlinu, na které vás upoutají především květy – oranžové květy vyrůstají ze zobákovitého poupěte, takže celý květ potom vypadá jako cizokrajný pták. Strelície je však poměrně vzrostlá rostlina, dorůstá až 1 metru, a tak pro ni volte prostornější obývák nebo zimní zahradu. Strelície miluje teplo, takže ji můžete letnit na terase či balkóně. Zálivku jí dopřávejte střídmou, hnojivo ve vegetačním období jednou za 14 dní. Pokud ji na zimu umístíte do místnosti s teplotou okolo 15 °C, lépe nasadí na poupata.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář