Pokud jste fanoušky Asie, určitě jste už manuálů o stavbě japonských zahrad přečetli nespočet. K dokonalému efektu je však třeba myslet i na důležité drobnosti. Právě ty totiž často rozhodují o tom, jak autenticky bude váš malý kousek země vycházejícího slunce nakonec působit.
Zobrazení krajiny na malém prostoru
Japonské zahrady se snaží zprostředkovat svým návštěvníkům pohled do divoké přírody. Nesmíte to však za žádných okolností přehnat. I když byste rádi ukázali ze své oblíbené scenerie co nejvíc, myslete na pravidlo trojúhelníkové harmonie. To říká, že jen jeden hlavní objekt zahrady (ten nejvyšší) může být vidět z každého jednoho místa na zahradě. Jen jeden.
Vědět, co chci ukázat
Zmenšené scenerie vždy vyjadřují různé krajinářské pohledy. Mohou představovat hory, jezera, ostrovy v moři, řeky nebo třeba pobřeží. Jedna scenerie však vždy znázorňuje jen jedno místo. Nesnažte se kombinovat například hory s řekami. Výsledkem bude pouze přeplácanost.
Za zvuků šumění deště
Čtete-li japonskou poezii tak víte, kolik prostoru je v ní věnováno právě pozorování přírody. Zvuk deště mezi nimi patří k těm nejžádanějším. Abyste ho přivábili na svou zahradu, sázejte v okolí altánů vždy jen rostliny s velkými listy. Může jít o bohatě větvené bambusy nebo třeba keře hortenzií. Čím větší, tím lepší.
Pohrajte si s perspektivou
Dobře provedená japonská zahrada se zdá větší, než ve skutečnosti je. Toho je docíleno použitím té správné perspektivy. Oproti zvyklostem je třeba klást velké předměty (klády, kameny apod.) do popředí. Pokud se budou překrývat a doplní je navíc menší předměty v pozadí, bude iluze hluboké perspektivy opravdu dokonalá.
Cizorodé prvky do japonské zahrady nepatří
Tlumená elegance, symbolika až strohost – to jsou klasické znaky tohoto typu zahrad. Nenechte se tedy zlákat třeba složitými exotickými dekoracemi nebo příliš barevně výraznými prvky. Jeden červený javor je v pořádku, celá řada už hraničí s kýčem. Nepatří sem ani koberce pestrobarevných květin apod. Asijská zahrada by si měla zachovat přívětivé a tajemné kouzlo, a jakýkoliv rušivý prvek ho snadno odvane pryč. Pravidlo, které říká, že méně je více, tady rozhodně platí dvojnásob.
Až za hranice plotu
Cizorodé scenérie do japonské zahrady nepatří. Za altánem by tedy rozhodně neměl vykukovat panelák nebo průhledem v brance nahlížet křiklavě fialový plot od sousedů. S lokalizací zahrady nejspíš nic neuděláte, o to více však musíte klást důraz na použití stínících prvků. Ideální jsou v tomto případě živé ploty nejlépe z tmavých jehličin nebo vysoké bambusové porosty.
Zahrada by měla tak pokud možno volně navazovat na přírodu okolo sebe. Citlivé přechody mezi trávníkem v užitkové a okrasné části zahrady, volné navázaní na již přítomný živý plot a další na první pohled nevýznamné detaily se starají o tu pravou asijskou harmonii, o kterou nám jde u japonských zahrad především.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz