Vertikální zahrada může být skvělým řešením, jak mít zahradu při nedostatku místa. Navíc se jedná o skvělou možnost pěstování rostlin například na balkoně, kdy využijete vertikální prostor balkonových zdí a oživíte tak celý prostor. Jak na vertikální zahradu, to se dozvíte z tohoto článku.
Rozhodněte se o typu zahrady
Existuje mnoho různých druhů vertikálních zahrad, ze kterých si můžete vybrat. Jednou z jednoduchých možností je kontejnerová zahrada, což znamená, že hrnkové rostliny jsou připevněny ke stěně nebo jsou zobrazeny v řadách. Další je „kapsová“ zahrada, která představuje rostliny zastrčené do kapes vyrobených z plsti nebo plátna. Vertikální zahrady mohou být také pěstovány ve velkém plastovém nebo dřevěném nástěnném systému se štěrbinami nebo panely nebo v recyklovaných dřevěných přepravních paletách – pro tyto systémy je půda méně obsazená, takže občas se používá drátěná síť k zabránění rozlití obsahu.
Přemýšlejte o umístění
Vertikální zahrada může být téměř kdekoli – uvnitř nebo venku. Zjistěte si, jestli na vaše vybrané místo svítí sluneční paprsky a jak dlouho. Například, pokud plánujete zahrnout sukulentní rostliny (jako jsou kaktusy), zvolte takový prostor, který má „poloviční expozici slunce“ – napůl plný stín a plné slunce. Některé z dostupných systémů jsou modulární, takže je můžete zavěsit venku přes léto a na zimu přenést dovnitř.
Vyberte své rostliny
Kromě sukulentů můžete vyzkoušet pěstování bylin, zeleniny, odrůd, jako jsou filodendrony, domorodé trvalky (rostliny nebo květiny, které jsou přirozeně pěstovány v určitých oblastech) a kapradiny. Potřebujete vědět, jak jsou rostliny pružné, protože je pěstujete vertikálně. Vhodné jsou tedy spíše měkčí stonky, než například dřevité rostliny. Dřevnaté stonky rostou rovnoběžně s podlahou a vyčnívají místo toho, aby se spouštěly dolů. Na druhou stranu, bylinné rostliny, jako jsou květiny a kapradiny, mají měkké, zelené stonky, takže „klesnou“ dolů.
Kombinujte rostliny se stejnými požadavky
Toto pravidlo můžeme obecně rozkrýt tak, že budete muset vybírat rostliny, které například milují slunce. Nebo takové rostliny, které naopak rostou lépe ve vlhkém, stinném prostředí. Také chcete používat ty, které mají stejnou míru růstu. Řekněme, že jste vybrali jeden druh, který má pomalý růst, a další druh s rychlejším růstem; agresivnější druh převezme a zastíní druh s pomalým růstem.
Začněte se základy výsadby
Klíčem je použít půdu vhodnou pro hrnkové květiny. Vertikální zahrady se rychle vysušují, stejně jako ostatní květiny, které držíme v květináčích. Právě půda pro hrnkové květiny pomáhá zadržet vodu a udržet ji vlhkou. Dalším důležitým faktorem je gravitace, která stahuje vodu dolů. Rostliny, které nepotřebují tolik vody, se doporučují pro horní část zahrady, protože tato část se nejvíce vysušuje. Stejně tak umístěte rostliny, které jsou vhodnější pro vlhčí podmínky do spodní části systému.
Připravte se předem
Používáte-li dřevěnou paletu nebo kontejner s panely, budete chtít, aby rostliny po dobu několika týdnů rostly vodorovně, aby se kořeny rozrostly a pomohly udržet půdu na svém místě. Pokud se pokusíte vysadit své rostliny nejprve vertikálně, pak budete mít problém s tím, že díky gravitaci dojde k vytažení půdy. Někteří lidé proto používají dráty a různé další pomůcky. Tím nejlepším ale je, nejprve si rostliny předpěstovat v květináčcích.
Zvažte systém zavlažování
Na začátku by vaše vertikální zahrada mohla potřebovat větší údržbu než běžná zahrada nebo hrnkové květiny. Tyto živé stěny jsou kompaktnější, a proto mají méně půdy, takže může být potřeba je častěji zalévat. Zalévání může být složité, a čím větší je vertikální zahrada, tím více je vhodné využít kapačkové zavlažování. Tyto odkapávací systémy se pohybují od sofistikovaných s hadicemi a časovači až k těm základním, ve kterých otvory na dně zařízení umožňují odkapávání vody.
Uchovávejte si nějaké rostliny navíc
Samozřejmě, že některé rostliny zmizí. Tím, že některé rostliny uhynou, by se ve vaší vertikální zahradě mohla vyskytnout prázdná místa, která nevypadají dobře. Proto si nechte několik rostlinek v klasickém květináči jako pojistku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz