Jestliže máte na zahradě všechno hotovo, vrhněte se v srpnu i na množení pokojových květin. Je na to nejvhodnější čas, protože rostliny jsou na konci vegetačního období.
Co je to řízkování
Všechny pokojové rostliny se docela dobře daří množit řízkováním. Řízkování znamená odebrání asi 10 cm dlouhých výhonů z dostatečně silných matečních rostlin. Tyto výhony odřezáváme ostrým nožem a dáme je nejprve zakořenit do sklenice s vodou. Použijeme nejraději vodu odstátou nebo dešťovou. Jakmile se vytvoří kořeny (což je u každé rostliny individuální – proto rostliny ve sklenicích kontrolujeme a vodu pravidelně měníme), zasadíme řízky po třech do květináčů o vhodném průměru (z počátku stačí menší, cca 10 cm). Nejlepším substrátem pro všechny pokojové rostliny je listovka obohacená kompostem.
Které rostliny můžeme takto řízkovat
Řízkovat můžeme filodendron, syngonium, pokojový břečťan, fíkus a další. Pokojový břečťan můžete sázet rovnou do substrátu, je ovšem potřeba udržovat jej neustále vlhký a nedávat květináč na přímé slunce. Také dbejte na to, aby báze řapíku spodního listu byla zakryta alespoň 1 cm vysokou vrstvou zeminy. Z tohoto důvodu je lepší předem odstřihnout čepel spodního listu.
Listové řízky
Některé rostliny se nám nepodaří množit klasickým řízkováním, protože nejlépe zakoření z listů. Sem patří fialky, begónie a sukulenty. Z mateční rostliny odřízneme ostrým nožem listy a ty zapíchneme rovnou do zeminy. Nesmí však být přemokřená. Lístky sukulentů zase položíme na vlhký písek. Jakmile začnou tvořit kořínky, zasadíme je.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz