Vyvýšené záhony jsou vlastně velké nádoby na pěstování a využívají je zahradníci, pokud půda v jejich zahradě je špatná. Někdy je půda příliš písčitá, a v takovém případě rychle vysychá, čímž nechává vaše rostliny „na suchu“. Některé půdy zase mohou být skalnaté, což způsobuje problémy pro mnoho rostlin. Vytvářením vlastních zahradních záhonů dosáhnete lepších výsledků, než byste jinak mohli. Budete mít takovou půdu, jakou chcete.
Další výhodou vyvýšených záhonů je to, že vaše rostliny jsou výše. To znamená, že se při práci na vyvýšeném záhonu nemusíte tolik hrbit, a například pro lidi, kteří trpí na klouby, jsou naprosto ideální. Plení, zalévaní i sklizeň je hned snadnější.
Co lze ve vyvýšených záhonech pěstovat?
Dobrou zprávou je, že existuje mnoho rostlin – a téměř všechna zelenina – které jsou pro vyvýšené záhony vhodné. Vyvýšené záhony se nejčastěji používají pro pěstování ovoce, zeleniny, bylin a květin. Pokud se rozhodnete pěstovat kořenovou zeleninu, možná budete muset kopat trochu hlouběji, aby kořeny měly dostatek volné půdy.
Půdní směsi
Vyvýšené záhony jsou skvělou příležitostí pro všechny zahradníky, protože v nich si můžete vytvořit takovou půdu, jakou chcete. Vaše půda tak bude dokonalá a vy se zbavíte nepříjemností s půdou, která je příliš písečná, plná kamínků, chudá na živiny nebo jinak problematická. Nejlepším způsobem je koupit sáčky s půdou v zahradních centrech. Avšak občas je to příliš nákladné řešení.
Vhodné je namíchat si vlastní půdu za použití materiálů, jako je ornice, rašelina a kompost. Přidání perlitu nebo vermikulitu je užitečné k tomu, aby nedošlo ke zhutnění půdy. Usnadní se tak průtok vody a živin. Vše nejlépe promícháte v kompostovém bubnu.
Důležité aspekty designu
Když plánujete vyvýšený záhon, je lákavé co nejvíce maximalizovat prostor. Avšak mnohem lépe uděláte, pokud vytvoříte větší množství vyvýšených záhonů. Pokud je záhon příliš široký, bude velice obtížné dosáhnout na sazenice, které se nachází uprostřed. Obvyklá šířka je do 1,2 metru.
Plnění vašeho vyvýšeného záhonu je také něco, na co myslet, když plánujete. Záhony nabízejí příležitost k použití půdy nebo jiných médií, což znamená, že stále můžete zahradničit, i když je vaše půda na zahradě špatná.
Zalévání vyvýšených záhonů
Optimální čas na zalévání je brzy ráno. Vyvýšené záhony mají tendenci vysychat rychleji, pokud je zaléváte v průběhu dne, protože horké teploty v létě zrychlují odpařování. Zalévání v noci může být v některých oblastech problematické, na druhou stranu, vaše rostliny budou vlhčí po delší dobu. Avšak to zase může způsobovat vznik plísní a houbových chorob. Ranní zavlažování umožňuje rostlinám dosáhnout nejvyšší vlhkosti, ale stále jim dá dostatek času vysušit se.
Zavlažovat můžete zahradní hadicí, sprinklery a zadešťovači či kapkovými závlahami. Vyberte si takový způsob zalévání, který vám umožní dosáhnout na každou rostlinu zvlášť. Sprinklery mohou být nastaveny na časovač, ale stříkají přes obecnou oblast. Některé rostliny se mohou vynechat, zatímco jiné zase budou zatopené.
Kapkové zavlažování je skvělý způsob, jak zajistit rostlinám ve vyvýšeném záhonu vodu. Tato metoda umožňuje přímou dodávku vlhkosti do každé rostliny pomocí systému hadic, trubek a emitorů. Můžete si přizpůsobit množství vody, kterou každá rostlina dostane, a ujistit se, že voda není vypouštěna zbytečně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Jeden z mála mých oblíbených webů, kde se dá navíc věřit úplně všemu + skvělá čeština+absence pravopisných chyb. Leckteří pisálkové a různí „odborníci“ by si měli vzít příklad.
To je pravda, je to jeden z mála webů, kde autorka skutečně používá pěknou češtinu. Na druhou stranu se bohužel jedná jen o velmi obecné informace, obvykle obecně známé a přinášející jen velmi málo nového.