Vyvýšené záhony jsou skvělé: půda se v nich dříve zahřeje a na jaře je dříve suchá od nevlídného zimního počasí. To znamená, že s výsadbou můžete začít dříve. Navíc svůj záhon udržujete bez bojů s kameny a kořeny a půda v něm zůstává dokonale načechraná. Vyvýšené záhony jsou výše, než klasická zahradní půda, což znamená, že při práci na nich se nemusíte tolik hrbit. To je vhodné zejména pro starší lidi, kteří mají problémy s klouby.
Existují samozřejmě ale také nevýhody, které jsou spojovány s vyvýšenými záhony. Když je počasí příliš horké, vyvýšené záhony rychle vysychají. Kořeny z nedalekých stromů se nakonec mohou dostat do vyvýšených záhonů. Vyvýšený záhony (kdoví proč) také lákají potulné kočky, které vaši pěknou, nadýchanou půdu mohou považovat za skvělý venkovní záchůdek. Těmto nevýhodám se lze ale s drobným plánováním vyhnout.
Postupujte podle těchto tipů pro úspěšné vyvýšené záhony.
1. Nikdy nevstupujte na půdu vyvýšeného záhonu
Největší výhodou vyvýšeného záhonu je lehká, načechraná, naprosto dokonalá půda. Když stavíte vyvýšený záhon, postavte jej tak, abyste dosáhli do všech jeho částí, aniž byste museli do záhonu vstupovat.
2. Mulčování po výsadbě
Mulčujte s pomocí slámy, odřezků trávy, listů nebo dřevní štěpky. Tím snížíte množství plevele a udržíte půdu ve vyvýšeném záhonu vlhkou.
3. Naplánujte zavlažovací systém
Mezi nejlepší způsoby zavlažování patří hadice a kapková závlaha. Pokud svůj zavlažovací systém naplánujete předem a nainstalujete jej ještě před výsadbou, můžete si ušetřit spoustu práce a času se zaléváním vyvýšeného záhonu.
4. Namontujte bariéru proti kořenům a plevelu
Pokud máte v dané oblasti velké stromy, nebo chcete mít svůj vyvýšený záhon bez zbytečného plevele, který bude porušovat dokonalou půdu, zvažte instalaci bariéry ve spodní části záhonu. Mohla by to být komerční bariéra proti plevelu, kus starého koberce nebo tlustý kus vlnité lepenky. Pokud bojujete s kořeny stromu, je možné, že budete muset vykopat půdu z vyvýšeného záhonu, nainstalovat bariéru a poté zase půdu do záhonu vrátit. I když to znamená víc práce nyní, v budoucnu si poděkujete – práce s kořeny stromu je totiž úmorná.
5. Přidávejte kompost
Stejně jako u všech druhů zahradničení, které se odehrávají v uzavřeném prostoru (květináči nebo jiné nádobě), dochází k tomu, že půda ve vašem vyvýšeném záhonu se časem usadí a vyčerpá. Proto bude potřeba aspoň jednou za rok do této půdy přidat kolem 5 cm vrstvy kompostovaného hnoje. Dělejte to vždy na jaře, ještě předtím, než vysadíte své plodiny.
6. Načechrávejte půdu vidlemi – podle potřeby
Pro načechrání zhutněné půdy ve vyvýšeném záhonu jednoduše zasuňte zahradní vidle tak hluboko do půdy, jak je to možné, a přetáčejte ji tam a zpět. Dělejte to v dvaceticentimetrových intervalech po celém záhonu. Vaše půda tak bude krásně uvolněná.
7. Zakryjte půdu, i když zrovna nic nepěstujete
Na konci vegetačního období přidejte vrstvu organického mulče. Půda, která je vystavena drsnému zimnímu počasí, se rozpadá a tvrdne (stává se kompaktní hmotou) mnohem rychleji než chráněná půda.
8. Přemýšlejte o prodloužení sezóny
Pokud budete plánovat trochu dopředu, umožní vám to dřívější pěstování v sezóně, čímž můžete prodloužit svou vegetační sezónu až do podzimu. Zvažte instalaci podpěr pro jednoduchý nízký tunel nebo studený rám a budete mít minimální práci, když potřebujete chránit plodiny před mrazem!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz