ovocna zahrada t

Chcete pěstovat ovocné stromy, ale máte malou zahrádku? Stačí jen správně vybrat

Ze zahrádek se pomalu vytrácí ovocné stromky, kromě péče, kterou vyžadují, je také viníkem nedostatek prostoru. Stačí přitom správný výběr a i na malé zahrádce můžete sklízet úrodu.

 Co si předem rozmyslet

Jaká je na zahrádce půda a podnebí, kde žijeme, nezměníme. Také musíme respektovat nároky ovocného druhu, termín dozrávání ovoce a jaké máme podmínky k pěstování na zahradě. Také je důležité si uvědomit, kolik času můžeme věnovat péči o stromy a naše fyzické síly.

Stromky budeme mít na zahrádce i několik desítek let a na první úrodu se budete muset obrnit trpělivostí, většinou trvá 3 až 5 let, než dojde k první sklizni.

Jak správně vybrat

Pokud máte malou zahradu, vybírejte sloupovité tvary, štíhlá vřetena, zákrsky a nízkokmeny. Vysokokmeny s bohatou korunou nechte velkým zahradám. Stromky kombinujte tak, aby postupně dozrávaly plody a stihli jste je zpracovat nebo sníst.

Drobné ovoce – vysaďte 2 -3 kusy angreštu, 4 keře rybízu, zhruba 10 kousků malin a můžete přidat 2-3 keře ostružin. Vysaďte i jahody, těch můžete i 20 – 30 kusů.

Jádroviny – měly by být základem ovocné zahrádky (jablka, hrušky). Pokud chcete být dobře zásobení ovocem, vysaďte jednu letní odrůdu, 1-2 podzimní a 2-3 zimní.

Peckoviny – švestky, třešně, blumy, mirabelky, broskve, višně, meruňky. Vysaďte odrůdu 1 ranou a 1-2 pozdní.

Hrušky

Vyžadují středně teplé a slunné stanoviště. Mají rády jižní, jihovýchodní a jihozápadní mírné svahy. Chladné stanoviště jim nesvědčí.

Jabloněovocne stromy - Chcete pěstovat ovocné stromy, ale máte malou zahrádku? Stačí jen správně vybrat

Nejsou náročné na pěstování. Nedaří se jim ale v mrazových dolinách a větrných místech. Vlastnosti jablek záleží také na oblasti, kde se pěstují. V teplejších oblastech mají více cukru, rychleji dozrávají, ale mají menší trvanlivost. Ve vyšších polohách obsahují více kyselin a dají se déle skladovat. Půda pro jabloně by měla být prodyšná, hlinitopísčitá, jílovitohlinitá, s dostatkem vláhy a živin.

Švestky

Nenáročný ovocný stromek by měl být základem ovocné zahrádky. Daří se jim ve středních a vyšších polohách. Půda jim vyhovuje s dostatkem vláhy a vápníku, výživná.

 Třešně

Jsou náročné na výběr místa. Nejlépe v mírném svahu s jižní pozicí a otevřenou, teplou polohou. S dostatečným prouděním vzduchu. Půda by měla být lehčí, písčitohlinitá s propustnou spodinou. Nesnesou mrazová údolí. Suchá stanoviště mají za následek menší plody.

Meruňky

Řadí se mezi náročnější a teplomilné peckoviny. Vyhovují jím jižní nebo jihozápadně umístěné polohy, chráněné a teplé. Velmi dobře se jim daří ve vinařských oblastech. Půda by měla být teplá, výživná, úrodná, s dostatek humusu. Nevhodné jsou mrazivé kotliny a místa se studeným prouděním vzduchu.

Višně

Nenáročná peckovina. Zvládají i návětrné polohy, se severní a západní orientací svahu. Jsou dobře odolné vůči pozdním jarním mrazíkům, lépe kvetou na slunných místech. Nevyhovují jim půdy těžké a s vysokou hladinou spodní vody.

Broskve a nektarinky

Nároky mají podobné meruňkám. Světlé a teplé místo s východní nebo jihovýchodní orientací. Nevhodná je těžká půda s vysokou hladinou spodní vody. Nedaří se jim v mrazových kotlinách se studeným vzduchem. Pozor na obsah vápníku v půdě, může jim způsobit chlorózu.

 Jak zasadit

Důležitá je správná výška výsadby. Má být vysazen tak hluboko, stejně jako ve školce. Po sednutí půdy klesne hlouběji, než byl vysazen a z toho důvodu ho vysazujeme o trošku výše. Výjimku tvoří keř rybízu, ten vysazujeme hlouběji, než rostl. Jámu udělejte tak velkou, aby se kořeny nedotýkaly jejího okraje. Horní a spodní vrstvu půdy při kopání jámy dávejte zvlášť. Do jámy dáme stromek a rozložíme kořeny, prosypeme je zeminou a snažíme se, aby se dostala mezi kořeny. Když už jámu máme naplněnou ze 3/4, trochu zeminu přišlápneme a zalijeme. Navrstvíme zbývající zeminu a nepřišlapujeme.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář