Něžné zvonky si cestu do našich zahrádek našly ve středověku, kdy se volně planoucí začaly přesazovat a pěstovat jako kulturní rostliny. Jsou nenáročné, bohatě kvetou a na výběr je z několika stovek druhů.
Zvonky na zahrádce působí vesele a něžně. Rod campanula zahrnuje okolo osmi set druhů, během několika století bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů. Nachází se zejména v přírodě, při vycházkách můžete spatřit na loukách mnoho křehkých zvonečků. Většina z nich má modrou barvu, někdy s nádechem do růžové, bílé nebo fialové.
Pěstování zvonků
Vzhledem k velkému množství druhů nelze napsat jeden univerzální návod. Nejlepší je držet se podmínek, ve kterých jednotlivý druh roste v přírodě. Postačí jim běžná zahradní zemina, samozřejmě jim prospěje přídavek vyzrálého kompostu.
Pokud je v zimě více srážek než mrazu, je třeba rostliny chránit. Množení je nejlepší vegetativní, jednoduše rozsekneme rýčem trs na menší části a rozsadíme. Podíváme se některé vybrané druhy, které jsou mezi zahrádkáři oblíbené.
Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana) má původ ve skalnatých oblastech Dalmácie. Je to bohatě kvetoucí trvalka polštářovitého růstu, využívá se jako půdo-pokryvná rostlina. Vyrůstá do výšky 10-15 cm, využijete do skalky, zídky, nádob nebo třeba na balkon.
Bude vděčný za vlhčí, ale propustnou půdu, polostín nebo spíše slunečnější stanoviště. Je mrazuvzdorný, po zimě rostlinku zastřihněte, bez obav pár centimetrů nad zemí, znovu vyraší. Občas přihnojte.
Zvonek Poscharkův (Campanula Poscharskyana) dosahuje výšky 10 cm a rozrůstá se kobercově. Má nebesky modré květy s bílým středovým očkem. Vyhovují mu slunná nebo polo-stinná místa. Je nenáročný a rychle se rozrůstá. Kvete od června do září. Je mrazuvzdorný a hodí se nejen do skalek a zídek, ale také do nižších trvalkových záhonů na obruby. Vyberte mu vlhčí místo, které ale není trvale zamokřené.
Zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia) se řadí k vyšším druhům zvonků a patří v této kategorii k nejpěstovanějším. Dosahuje výšky 70-80 cm, u nás ho najdeme převážně v teplejších oblastech. Jeho široce zvonkovité květy mají barvu modrofialovou a vyrůstají v koncovém hroznu. I když toleruje i sušší půdu, bude více prospívat ve vlhčí zemině. Umístěte do polostínu nebo na slunce. Uplatní se ve skupinových výsadbách, ale dobře vypadá i jako solitéra. Doplnit jej můžete orlíčky, kosatci či pivoňkami, hodí se také k řezu. Rád se množí samo-výsevem.
Zvonek lžičkolistý (Campanula cochleariifloria) nebo také zvonek maličký. Je to snadno pěstovatelná trvalka, dosahující 10 cm. Má kompaktní a bochánkovitý tvar. Díky postupnému nakvétání nabízí vytrvalou podívanou. Snadno poroste v kamenných korytech nebo skalkách. Pokud ho vysadíte na okraje trvalkových záhonů, musíte provést dobrou drenáž pískem nebo drobným štěrkem. Dobře si rozumí s ostatními skalničkami.
Zvonek klubkatý (Campanula glomerata) roste vzpřímeně a bohatě. V přírodě ho najdeme v teplejších podhorských oblastech. Květenství má nahloučené na vrcholku do tvaru klubka. Při výsadbě nepodceňujte přípravu půdy, zeminu obohaťte o přídavek kompostu a písku. Jako ostatní zvonky má rád vlhkou, nikoliv přemokřenou půdu. Hodí se do předních partiích trvalkových rabat. Vysazujte více rostlin k sobě.
Zvonek prostřední (Campanula medium) není trvalkou, ale dvouletkou. Vzrůstu je vyššího, až 100 cm. Jeho zvonky jsou větší v barvě bílé, růžové nebo modrofialové. Své zvonečky ukazuje v červnu následujícího roku po vysetí. Aby v pořádku přezimoval, je třeba, aby dorostly silné nadzemní růžice. Daří se mu na terasách v nádobách i na záhonech.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz