prace plotostrih

Plotostřih – jednička v péči o živý plot

 

Máte na své zahradě vysoký živý plot, o který se rádi a s láskou staráte? V tom případě by Vám ve výbavě neměly chybět teleskopické nůžky na živý plot. Ty jsou skvělým a univerzálním nástrojem, se kterým můžete stříhat nejrůznější druhy a velikosti živých plotů.

Proč jsou teleskopické nůžky lepší než ty klasické?

Nůžky na živý plot můžete podle jejich konstrukce rozdělit na dva typy – teleskopické a nůžky s pevnou rukojetí. Největší předností teleskopických nůžek je možnost dosáhnout s nimi mnohem dále a výše než s těmi klasickými. Nemusíte tak šplhat po štaflích, což oceníte, pokud máte například problémy se zády. Práce s nohama pevně na zemi je navíc bezpečnější a pohodlnější než na žebříku či štaflích.

Jak správně vybrat teleskopické nůžky?

Při výběru teleskopických nůžek na živý plot se zaměřte na několik klíčových parametrů, které Vám usnadní rozhodování.

elektricke teleskopicke plotove nuzky fieldmann - Plotostřih - jednička v péči o živý plotElektrické nebo akumulátorové nůžky?

Nejprve si ujasněte, zda se pro Vaše potřeby lépe hodí elektrický nebo aku model plotostřihu. Nejvýraznějším rozdílem mezi těmito modely je přívodní kabel. Právě elektrické plotostřihy jsou při používání závislé na zdroji elektrické energie.

Na druhou stranu disponují stabilním výkonem, poradí si se silnějšími větvemi a můžete se na ně tak vždy spolehnout. Hodí se spíše pro menší pozemky, na kterých se Vám i přes přívodní kabel bude pracovat pohodlněji.

Na co se při výběru zaměřit dál?

Délka a výkon

Výkon nůžek úzce souvisí s jejich schopností řezat. Obvykle se uvádí, že nůžky s výkonem kolem 100 W jsou dostačující pro řezání lišty o délce 10 cm. Čím je výkon nůžek vyšší, tím delší mohou být lišty, obvykle se setkáváme s lištami o délce 450 až 800 cm. Délka lišty by měla být zvolena na základě velikosti a složitosti plochy, kterou chcete upravit. Pro tvarování je vhodnější kratší lišta, pro vytvoření rovnoměrné plochy naopak ta delší.

Pro zastřihování malých okrasných dřevin jsou vhodné nůžky s kratší lištou do 20 cm, které jsou typicky součástí malých akumulátorových nůžek a mohou být také použity jako nůžky na trávu.

jak pouzivat teleskopicke nuzky na zivy plot - Plotostřih - jednička v péči o živý plotHmotnost

Hmotnost nůžek je důležitá pro pohodlné a snadné stříhání. Pokud máte menší plot a neplánujete řezat velké a tlusté větve, jsou nůžky s nižší hmotností ideální volbou. Hmotnost se u těchto strojů pohybuje v rozmezí 1,5 až 5 kg.

Konstrukce

Co se týče konstrukce, u plotostřihů hrají roli dva parametry – dobrá vyváženost a ergonomická rukojeť. Proto doporučujeme si v kamenné prodejně osahat více modelů a vybrat si ten, který Vám dobře padne do ruky.

Zuby střižné lišty

Za kvalitou střihu stojí především zuby na střižné liště. A není divu, k jejich broušení se totiž používá diamant, který zajistí dokonalé ostří zubů. Díky tomu je řez rychlý a čistý, což zbytečně nepoškozuje rostliny. Vybírat můžete nůžky s jednostrannými nebo oboustrannými čepelemi.

S jednostrannými se Vám bude jednodušeji manipulovat. Hodí se spíše pro střih rovných a dlouhých stonků a větví. Ty oboustranné ocení spíše zkušení střihači. Vynikají možností nastavení úhlu řezu a jsou tak ideální pro tvarování plotu.

aku teleskopicke nuzky na zivy plot bosch - Plotostřih - jednička v péči o živý plotPraktické vychytávky

  • Otočná rukojeť – tato šikovná funkce umožňuje otočit rukojeť až o 180 °C, díky čemuž můžete provádět svislé i podélné střihy, aniž byste přetěžovali zápěstí.
  • Antivibrační systém –tato funkce redukuje přenos vibrací z motoru do rukou.
  • Travní zastřihovač – abyste mohli svůj plotostřih proměnit v travní zastřihovač, budete potřebovat vhodnou výměnnou lištu. Tou disponují především menší nůžky určené k tvarování malých dřevin.

Bezpečnost na prvním místě

Stejně jako u jiných zahradních strojů, i při práci s plotostřihy je důležitá nutná dávka opatrnosti. Proto nikdy nezapomínejte na ochranné pomůcky, jako jsou pracovní rukavice a oblečení, pevné boty a ochranné brýle, popřípadě rovnou obličejový štít.

Zdroj: Shutterstock, Bosch, Fieldmann

Zanechte komentář