Bylinky jsou zdravé pro náš organismus a také dokážou dodat každému jídlu nezaměnitelnou chuť. Pokud máte možnost je pěstovat na zahradě, určitě to udělejte. Čerstvě utržené a nasekané bylinky jsou v jídle nepřekonatelné. Jak je pěstovat a na co si dát pozor?
Pokud máte zahradu nebo terasu, nebojte se bylinky vysadit do květináčů a umístit je přímo na terasu, kde grilujete nebo máte umístěno posezení. Kromě toho, že přinášejí zdravotní benefity pro tělo a skvěle dochutí jídlo, také nádherně voní, takže se budete v jejich blízkosti cítit jednoduše báječně. Pro každou bylinku je důležitý výběr správné půdy, která je bohatá na živiny. Nebojte se půdu přihnojit dobrým a uleželým kompostem.
Aromatická bazalka je královnou bylinek
Bazalka je velmi oblíbenou bylinkou, která je úžasná do každého salátu, na pizzu i těstoviny, a salát caprese se bez ní neobejde. Miluje hodně sluníčka i pravidelnou zálivku. Tady ale buďte opatrní. Příliš ostré slunce může lístky bazalky spálit. Že je slunka až příliš, poznáte podle hnědnoucích okrajů. Nejlepším místem pro pěstování je terasa, která je krytá například zahradní pergolou. Velmi oblíbené jsou hliníkové pergoly s otočnými lamelami na střeše, které částečně nebo úplně zastíní terasu například během poledního parného slunce.
Jemná petržel je bohatá na vitamíny A, C, K, železo a vápník
I petržel miluje slunce, ale nesmí ho být až přespříliš. Vyplatí se chránit rostlinku před přímým poledním žárem. Nať je vynikající do salátů i do polévek. Půda by měla být bohatá na humus, který je schopen udržet dostatek vláhy u kořenů. Pokud nastanou horké letní dny, hlídejte, abyste petrželce dopřáli pravidelnou zálivku. Že je vody málo, poznáte podle žloutnutí a hnědnutí natě.
Svěží mátu oceníte v nápojích i pokrmech
Máta láká svou neodolatelnou a nezaměnitelnou vůní i chutí. Tato bylinka je nenáročná na pěstování, ale také je poměrně invazivní. Rychle se rozroste, a proto ji raději vysaďte do květináče samostatně a nesázejte ji do záhonu k dalším plodinám. Květináčem vytyčíte mátě jasné hranice. Miluje pravidelnou zálivku a polostín. Je proto ideální pro pěstování na terase, která je krytá zahradní pergolou. Mezi jednotlivými zálivkami nechte hlínu vyschnout, aby nedošlo k přemokření půdy.
Pažitka se používá v kuchyních celého světa
Čerstvá pažitka na chlebu s máslem je úžasným posilovačem imunity a přispívá i k aktivitě trávicího traktu. Vždy se používá čerstvá, nevaří se a je třeba, abyste ji pravidelně zastřihávali. Oceníte ji ve studené kuchyni i na vařených bramborách. Pažitka vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku, daří se jí na slunném stanovišti.
———-Komerční článek———–