Novozélandský špenát: Uvažujete, že byste začali pěstovat špenát? A co tak zkusit pěstování novozélandského špenátu? Tímto si zajistíte takřka nikdy nekončící přísun výborné a zdravé listové zeleniny. Čím je tento druh špenátu prospěšný? Jak na jeho pěstování?
Lepší než špenát
V zemích svého původu je považována za salátovou zeleninu. Mezi výhody patří, že vytváří až metr dlouhé stonky, rychle se rozrůstá. Díky tomu i početné rodině zajistí dostatečný přísun listů, a to po celou dobu vegetace. Sezonní přísun listů může dosáhnout až 5 kg zelené hmoty na rostlinu. Předností či kladem vůči špenátu je to, že nehořkne ani po nasazení na květ. Nevýhodou je jistá náročnost na pěstování, pokud chcete sklízet chutné listy s velkými výnosy.
Jak si vypěstovat vlastní čtyřboč
Čtyřboč neboli novozélandský špenát se pěstuje jako jednoletá rostlina. Má dlouhou dobu klíčivosti a poměrně pomalý růst v počátku. Je tak vhodnější si předpěstovat sazenice. Výsev semen pro předpěstování se provádí zpravidla v dubnu. Na záhony je výsev nejvhodnější až když nehrozí přízemní mrazíky. Kromě semenného výsevu je možné získat další exempláře k rozmnožování z řízků dospělé rostliny.
Co se týče klíčení, tak centimetr velké a tvrdé semeno se nechá bobtnat ve vodě na teplém místě po dobu 2 dnů. Tímto se zvýší šance úspěšného naklíčení. Po vysazení do substrátu se uchovává na teplém a světlém místě. Předpěstované sazenice se mohou vysazovat přímo na záhon nebo do nevytápěného skleníku, a to až po „ledových mužích“. Jelikož rostlina díky svému původu není zvyklá na mráz ani studený vzduch. Jelikož pokryje během vegetace dosti velkou plochu, je doporučený spon mezi jednotlivými sazenicemi okolo 80×40 cm.
Kvalitní sklizeň nejen ze skleníku
Ti, co mají zkušenost s pěstováním novozélandského špenátu, tak jsou jasně pro pěstování ve skleníku. Je to dáno nejen podmínkami a lepšími pěstitelskými výsledky, ale i samotnou chutí vypěstovaného špenátu. Čtyřboč pěstovaný venku na záhonu nedosahuje takové kvality jako ze skleníku. Kvalitních a úspěšných výsledků je možné dosáhnout pouze zajištěním tepla a vyšší vlhkosti, což právě opět odkazuje na původ rostliny.
Pokud nemáte skleník, tak není třeba zoufat. Postačí překrýt rostliny porofólií nebo netkanou textilií. Tím se tak vytvoří potřebné mikroklima. Zásadní je rovněž zálivka, která má vliv na kvalitu listů. V teplém a suchém období je třeba vydatné zálivky. Novozélandský špenát se pak sklízí tak, že odřezáváme nebo odštipujeme vrcholy výhonů se 4 až 5 listy.
Péče o rostlinu
Po skončení vegetace porost nevyhazujte, ale zaryjte do půdy. Poslouží vám jako kvalitní zelené hnojivo. Rostlina se sama vysemeňuje a v místech s teplejším podnebím může zaplevelit okolí mateřské rostliny. Proto je lepší, nenechávat na rostlině dozrávat přebytečné plody, jejichž semena nevyužijete pro příští výsadbu.
Zdroje: www.abecedazahrady.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz