Tenhle roztomilý brouček snad nezanechá nikoho z nás chladným. Ani ty nejmenší děti ho schválně nezašlápnou a dospělí ho opatrně odstraňují ze všech míst, kde by se mu mohlo něco stát – třeba z kytice květů, kterou si právě odnášejí domů. O tom, že slunéčka likvidují mšice, totiž ví snad úplně každý. Abyste však sílu slunéček využili na své zahradě co nejlépe, rozhodně se vyplatí si o nich něco málo zjistit.
Larvy jsou mnohem užitečnější než dospělci
Snad každé vesnické dítě poslala čas od času babička s krabičkou od sirek na louku, kde mělo nasbírat „užitečné berušky.“ A leckde se za tyhle malé broučky i platilo. Málokdo však ví, že nasazení dospělců zase tak účinné není. Jedna dospělá beruška totiž dokáže spořádat maximálně 10-15 mšic za den, pokud je vhodné počasí.
Oproti tomu larva slunéčka sedmitečného je mnohem lepším a vytrvalejším lovcem. Každý den si dopřeje až 50 škodlivých mšic. Rozhodně se tedy vyplatí toto užitečné vývojové stádium na zahrádce rozeznávat.
Typické černo-červené larvy lehce připomínající housenky totiž mnoho zahrádkářů ničí jako škodlivý hmyz! Nedělejte tutéž chybu a věnujte pár minut určení toho správného živočišného druhu.
Věděli jste, že: na našem území žije několik desítek druhů slunéček? A téměř všechny jsou masožravé, dokáží vaši zahradu ochránit nejenom před mšicemi, ale také červci, molicemi, třásněnkami i dalšími drobnými larvami nevítaného hmyzu. Najdete je všude – od ovocných stromů přes okrasné keře až po zeleninové záhonky. Výjimkou je pouze býložravé slunéčko vojtěškové, jež však na našich polích příliš škody napáchat nemůže.
Nejlépe zdokumentovaná biologická ochrana vůbec
A máme pro vás další bombu! Tenhle užitečný brouček dokázal na dlouhou dobu zachránit zemědělství v části USA. Příležitost k tomu dostal v Kalifornii, kde se vlivem rychle rozšiřujícího zemědělství na počátku minulého století nekontrolovatelně rozmnožili i mnozí škůdci.
Zejména červec perlový, likvidující citrusové plantáže, se stal doslova postrachem. V jeho domovině na Novém Zélandu ho na uzdě držela právě slunéčka a američtí vědci se je proto pokusili cíleně vysadit i v Kalifornii. Úspěch byl obrovský, a co víc! Slunéčka uměle pěstovaná v laboratořích se ochotně vrhla i na jiný škodlivý hmyz.
Tento prospěšný proces, při kterém slunéčka zatlačila populaci červců až pod hranici škodlivosti, bohužel narušil příchod nechvalně proslulého DDT. Ve snaze maximální vyhubení těchto škůdců byl bohužel zasažen i jiný užitečný hmyz, což během několika let paradoxně vedlo k nárůstu škůdců všeobecně. A o tom, jak je DDT škodlivé pro životní prostředí, se určitě příliš rozepisovat nemusíme.
Myslete proto na slunéčka i vy, a to zejména při výběru nejrůznějších postřiků. Zpravidla se vyplatí mít trochu trpělivosti a objednat „násadu“ slunéček přes internet anebo si je ještě lépe přilákat na zahradu v dostatečném množství. A jak na to?
Potřebujete berušky? Nakrmte mšice!
Zní to jako paradox? Ne tak úplně. Slunéčka musíte nejdříve přesvědčit o tom, že na vaší zahradě najdou dostatek jídla. A k tomu jim pár stonků růží se mšicím kobercem zpravidla nestačí. Zasaďte tedy chutnou šťavnatou zeleň v čele s kopretinami a lupinou.
Pokud bude tvořit jakýsi ochranný val okolo celého užitného prostoru, tak jen dobře. Právě sem totiž případní škůdci zamíří nejdříve a spolu s nimi i berušky. Od nakladení vajec trvá vylíhnutí slunéčkové larvy pouhých 5 dní, takže brzy budete mít svou malou armádu užitečného hmyzu. A odtud je už velmi snadné přenést několik exemplářů na rostliny, odkud se mšicím tak docela nechce.
Navíc se tak zbavíte starostí se správným načasováním postřiků nebo likvidováním postižených částí rostlin. Mít slunéčka sedmitečná na zahradě se zkrátka zaručeně vyplatí!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz