sušené květiny

Jaké květiny jsou vhodné pro sušení a jakým způsobem je sušit

Pěstování a sušení vlastních květin může být velmi nákladově efektivní, ale také vzdělávací a zábavné. Pokud patříte mezi začátečníky, vyvarujte se sušení velkého množství druhů květin. Existuje obrovské množství rostlin a květin vhodných k sušení a následném použití v řemeslných a květinových vazbách. Níže vám uvedeme krátký seznam nejběžnějších typů, ale nebojte se dalších možností a experimentujte.

Čeleď Compositae, kam patří slunečnice, astry, sedmikrásky obvykle nejsou vhodné k sušení s výjimkou některých druhů aster. Cokoli z čeledí static se naopak suší velice dobře. Taktéž většina bylin je vhodná k sušení, kromě bazalky a členů čeledi Umbelliferae, jako je kopr. I v této čeledi ale existují výjimky jako je morač větší.

Sušení

Kvalita hotových, vysušených květin velmi závisí na kvalitě čerstvého květu. Proto si vybírejte pečlivě, které květiny budete sušit. Většinu květin sbírejte k sušení těsně před tím, než budou úplně vykvetlé. Vytvořte malé svazky, které svažte dohromady gumovým páskem (ten se bude při sušení smršťovat spolu se stonky) a zavěste na suché místo, které je dostatečně větrané a mimo přímé světlo. Většině rostlin trvá asi dva týdny, než je plně vysušena. Poznáte to tak, že stonky jsou uvnitř suché.

Pěstování

Rostliny, které byly pěstovány v květináčích a jiných nádobách, produkují méně květin, než rostliny, které jsou zasazeny přímo v půdě. Pokud je to tedy možné, vždy si vyberte raději rostlinu, která roste na zahradě nebo volně v přírodě, protože tak dosáhnete krásnějších a kvalitnějších sušených květů. Konkurence plevele a špatně vyživená půda může snížit výnos z vašich zasetých plodin. Z toho vyplývá, že i když budete vypěstované rostliny sušit, musíte se zaměřit taktéž na jejich správné pěstování. Nesušte napadené rostliny.

Sklizeň

U některých květin, jako je pentzia nebo xeranthemum, je neúčinné sbírat jednotlivé stonky nebo květiny. Sbírejte tyto typy hromadně, jen zhotovte velké háčky a zavěste je. Jakékoliv další zacházení není nákladově efektivní. Skoro nikdy neodstraňujeme listy ze stonků květin. U některých rostlin, jako je řebříček a jednoletá limonka (statice), stojí za to sestavit hlavy tak, aby hotové svazky byly atraktivnější.

Jednoleté rostliny vhodné k sušení

Acroclinum

Bílé nebo růžové jsou nejkrásnější barvy této rostliny. Rostliny tolerují sucho při pěstování, navíc se v suchu velmi krásně otevřou. Pokud je nestihnete posbírat včas, sušené květy budou příliš otevřené a už nebudou atraktivní. Vysušená rostlina je velice křehká. Suší se zavěšením.

Ageratum

Poskytuje fialovou, modrou a bílou barvu. Suší se zavěšením v malých svazcích.

Amaranthus cuadatus

Tato rostlina obsahuje velké měkké stonky s širokými listy. Vybírejte květy dobře zbarvené a na dlouhých stoncích. Starší květy blednou. Rostlina vydrží sucho. Často se ošetřuje glycerinem a vínově červeným barvivem.

Celosia (nevadlec)

Nabízí širokou škálu barev. Jsou ale velmi citlivé na mráz. Užitečnější jsou vyšší druhy, než trpasličí odrůdy, které se ale také někdy mohou hodit. Upřednostňují se růžové barvy.

Geranium

Jakákoli rostlina z tohoto rodu je vhodná pro sušení. K vysušení používáme metodu zavěšení nebo sušení na plátně.

Statice (limonka)

Spousta druhů této rostliny patří také mezi trvalky. Všechny druhy jsou vhodné k sušení.

Xeranthemum

Tato rostlina poskytuje květy v odstínech bílé, někdy růžové. Jsou velmi dobré pro sušení. Rostlina je citlivá na mráz.

Trvalky vhodné k sušení

Artemesia

Artemesia nebo šalvěj zahrnuje spoustu odrůd, z nichž k sušení jsou vhodné Silver King a Silver Queen. Sbírejte je, když jsou ještě květy uzavřené. Běžná kuchyňská šalvěj je také vhodná k sušení. Všechny druhy krásně voní.

Gypsophila paniculata

Tato rostlina je velmi odolná vůči suchu. Zahrnuje spoustu bílých (někdy také růžových) kytiček, takže je vhodná k doplnění jakéhokoli aranžmá.

Hydrangea

Hydrangea je známější pod českým názvem hortenzie. Zejména její bílá varianta, Annabelle, je vhodná pro sušení. Sbírejte ji na konci září a pověste, abyste ji vysušili.

Karafiáty

Karafiáty nabízí širokou škálu barev. Jsou krásné jak čerstvé, tak i sušené a navíc jsou i jedlé, pokud hledáte jejich další využití. Zavěste je pro dokonalé vysušení.

Levandule

Není snad známější sušená rostlina, než je levandule. Krásně voní a je velice atraktivní. Má mnohé využití. Sbírejte stonky a zavěste je ve svazku. Jak květy, tak také listy jsou vhodné k sušení.

Růže

Růže je krásná a přichází v mnoha variantách. Stačí ji zavěsit a nechat vysušit. Sušit můžete poupata, i rozkvetlé růže. Jsou vonné, i když je vysušíte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář