kadeřávek

Pěstováním kadeřávku si zajistíte čerstvou zeleninu i v zimě

29.8.2018
4 263 Zobrazení

Možná si řeknete, že na pěstování kadeřávku není vůbec nic objevného. Vždyť na našem území je velmi dobře znám už pěknou řádku let. Ale ruku na srdce – kdo z nás ho na své zahrádce doopravdy má?

Ale začněme pěkně od začátku. Pod pojmem kadeřávek se skrývá možná známější kapusta kadeřavá, jež je sama odrůdou brukve zelné (Brassica oleracea). Jde o rostlinu dvouletou, jež se však u nás pěstuje jako jednoletka.

Přezimuje i pod vrstvou sněhu

Pokud se ptáte, proč si na zahrádce pěstovat právě tenhle druh kapusty, pak vám nejspíš unikla jeho hlavní výhoda – bez potíží totiž přežije i pod vrstvou sněhu. A pokud budete mít chuť na trochu čerstvých vitamínů, stačí se zastavit na záhonku kdykoliv během zimy. Chuti kadeřávku dokonce mrazy výrazně prospívají, ztrácí pak velkou míru své hořkosti.

A jak velké mrazy snese? Až do -18°C si o něj vůbec nemusíte dělat starosti, a má-li přituhnout, ukryjte ho přechodně pod vrstvu netkané textilie nebo chvojí.

V kuchyni ho zcela jistě využijete

Používá se stejně jako klasická kapusta, ale pokud přejde mrazem, poslouží vám skvěle i jako křehký jarní salát, který nebude vyžadovat tepelnou úpravu (v případě mladých listů, samozřejmě). Takže zatímco vaši sousedé budou teprve pracně pečovat o první křehkou zeleň v pařeništi, vy si už můžete pochutnávat na zelených vitamínech.

Náš tip: pokud se nechcete dobývat k rostlinám ukrytým pod sněhem, vyryjte před zámrzem rostliny do dostatečně velkých květináčů a uskladněte v chladném sklepě. Odtud si pak můžete odnášet celé hlávky, ale i jednotlivé listy – jak je libo.

Kadeřávek se hodí do každé zahrádky

Na pěstování tahle chutná zelenina žádné zvláštní nároky nemá. Vystačí si prakticky s jakoukoliv půdou, nevadí jí sucho ani polostín. Nejlépe vám samozřejmě poroste v zavlažovaných a hnojených půdách. Takže pokud hledáte skvělý tip na využití zahrádky přes zimu, poohlédněte se v obchodech – semínka kadeřávku tu zcela jistě najdete.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář