Citronovník patří mezi nejdéle využívané ovocné stromy na světě. Původně pochází z Indie, ale úspěšně se rozšířil do všech částí světa. A některá fakta o jeho plodech či pěstování jsou opravdu neuvěřitelná.
Pěstitelské zajímavosti
Citrónovníky patří mezi tři nejvýnosnější ovocné rostliny na světě. Předběhl je jen banánovník spolu s vinnou révou. Kvetou po celý rok a koruna může nést najednou květy i plně zralé plody. Citróny ponechané na větvích nehnijí a nevadí jim ani mírný mráz. Není je proto třeba složitě uskladňovat, stačí je sbírat přesně ve chvíli, kdy je potřebujete. Období sklizně u citronovníků trvá velmi dlouho – od listopadu až do dubna nebo května. Mohou za to právě postupně dozrávající plody.
Plody divokého citrónovníku se nazývají chetrun. Mají velmi hrubou a aromatickou kůru, jsou proto pěstovány především pro průmyslové využití. Jako ovoce se téměř nekonzumují. Největší citrón na světě vypěstoval Izraelec Aharon Shemoel. Jeho výpěstek vážil neuvěřitelných 5 265 kilogramů. Největší citroníková plantáž leží ve slunné Kalifornii. Citroníky se zde pěstují na ploše 9 000 akrů.
Citróny je možné vypěstovat i u nás, zejména v teplých oblastech Moravy. Rostlinám naroubovaným na mrazuvzdorných odnožích Poncius trifoliata stačí ke štěstí nevytápěný skleník. Ale několik opravdu odolných starých jedinců roste i na zahradách rodinných domů. Citróny vypěstované v našem podnebném pásmu se sice zdaleka nevyrovnají těm středomořským, ale nejsou ani zdaleka tak kyselé, jako ty ze supermarketů.
Citronovník – neuvěřitelné zdravotní účinky
Při odšťavňování citrónu není vůbec příjemné, když šťáva vystříkne a zasáhne oči. V Indii ale tuto proceduru ženy naopak vyhledávají, protože oči jsou prý poté čistější a lesklejší. Citrónová šťáva umí bojovat i proti zápachu nohou. Omytá a osušená chodidla je třeba každý večer potřít malým množstvím šťávy a nechat zaschnout. Přes den je doporučeno vkládat mezi prsty kousky vaty. Zápach do týdne zmizí.
Látky obsažené v citrónu usnadňují trávení tzv. „těžkých potravin,“ například hub. V Rusku je proto zvykem přidat do každého hrnce s polévkou 4-5 koleček citrónu.
Ještě něco navíc
Éterický olej z citrónové kůry je velmi oblíbený v kosmetickém průmyslu. Pro výrobu jednoho kilogramu oleje je potřeba přibližně 3 000 citrónů.
Bojíte se náročného testu nebo v práci často děláte chyby? Nasyťte vzduch citrónovou vůní! Podle Japonských vědců zvyšuje tato zvláštní metoda schopnost koncentrace až o 50%. Naproti tomu vůně jasmínu nebo levandule působí takto jen ve 20-30% případů.
Ve starověké Číně věřili, že vodu, ve které se předtím máčela kůra z devíti citrónů lze použít při očištění domu od zlých duchů. Straší-li vás tedy ve snu tchýně, vyzkoušejte to. Stačí prý celou podlahu (včetně koberců nebo rohoží) citrónovou vodou postříkat. Ještě v nedávné době měli obyvatelé Sicílie problémy s pravidelnou dodávkou pitné vody. Každé vědro proto desinfikovali vložením poloviny citrónu, což ostrov ochránilo od velkých epidemií.
Tradice pěstování citronovníků v Rusku je velmi dlouhá. I u nás se vžilo označení ruský čaj, který odkazuje na oblíbenou kombinaci černého čaje a citrónové šťávy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz